Na zemědělce v Lanškrouně začnou efektivně hospodařit s dešťovou vodou

Orlickoústecko – Na posledním jednání Rady Pardubického kraje vyhlásili radní výběrové řízení na projekt hospodaření se srážkovými vodami na Střední škole zemědělské a veterinární v Lanškrouně. Podle projektové dokumentace by se měly náklady na stavbu vyšplhat k necelým 29 milionům korun.

Na zemědělské škole se dá dešťová voda smysluplně využít, chceme proto škole poskytnout takové podmínky, aby byla schopna s vodou řádně hospodařit. V areálu školy budou umístěny tři retenční nádrže s čerpadly, do kterých bude svedena dešťová voda z budov školy. Zadržená voda poslouží provozním potřebám hospodářských objektů, tedy například k mytí kravína, napájení drůbeže, skrápění jízdáren či závlaze pastvin a zeleně vnitřního dvora," sdělil radní zodpovědný za školství Josef Kozel.

Podle předběžných předpokladů by měla realizace stavby vyjít na 28,8 milionu korun včetně daně. „Značnou část nákladů by měla pokrýt dotace ze Státního fondu životního prostředí ČR v rámci Národního plánu obnovy. Její maximální výše přesahuje 25 milionů korun, což by nám s financováním projektu výrazně pomohlo," uvedl radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Ladislav Valtr.

Autor: Bc. Denisa Píšová
Zdroj a foto: Pardubický kraj