Na stavbu nových výjezdových základen ve Svitavách a Litomyšli chce kraj získat evropské dotace

KRAJ – Radní Pardubického kraje na svém pondělním jednání řešili postup příprav na vybudování nových výjezdových základen Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje ve Svitavách a v Litomyšli. Na oba projekty chce kraj získat evropské dotace v rámci Integrovaného regionálního operačního programu. V případě Svitav je předpokládaná hodnota stavby necelých 112 milionů korun včetně daně, v Litomyšli pak 45 milionů korun.

„Příprava obou důležitých staveb probíhá momentálně podle plánu. Na konci loňského roku bylo vydáno společné povolení stavby pro výjezdovou základnu ve Svitavách, která by podle stávajících předpokladů měla vyjít na 112 milionů korun včetně daně. V rámci této stavby se město Svitavy domluvilo s ŘSD, že projekčně zpracuje a vybuduje příjezdovou komunikaci k základně, protože tato komunikace bude sloužit i pro základnu hasičů. V případě Litomyšle, kde se pohybujeme na částce 48 milionů korun, momentálně stavební řízení probíhá. Následovat bude zpracování projektové dokumentace pro provádění stavby. Na obě stavby chceme získat evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. V tuto chvíli předpokládáme, že bychom do určené výzvy podali žádost o dotaci nejpozději do konce března. Pokud by vše šlo podle plánů, tak by stavba v Litomyšli mohla být dokončena na podzim 2024 a ve Svitavách na jaře 2025," řekl hejtman Martin Netolický.

Podle radního pro evropské fondy a regionální rozvoj Ladislava Valtra by měla evropská dotace pokrýt většinu nákladů. „V rámci aktuálně vyhlášené výzvy Integrovaného regionálního operačního programu, která je zaměřena na zdravotnickou záchrannou službu, předpokládáme u obou staveb možnost získání 85 procent z celkových způsobilých výdajů na stavbu. U Svitav je to až 72 milionů korun, u Litomyšle pak 34 milionů korun," sdělil radní Valtr.

Pardubický kraj v posledních letech vybudoval hned několik moderních výjezdových základen. Patří mezi ně například Chrudim, Holice, Vysoké Mýto, Seč či Moravská Třebová, kde je základna součástí nového pavilonu nemocnice následné péče. „V rámci budování všech samostatně stojících výjezdových základen vycházíme vždy ze společného designu, který je na první pohled rozpoznatelný a společný pro všechny základny. Vždy je jen adaptován na konkrétní projekt, jelikož se samozřejmě základny liší počtem stání pro sanitní vozy či místními podmínkami pozemku," řekl náměstek hejtmana pro oblast investic Roman Línek.

Náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková připomněla, že stávající výjezdové základny ve Svitavách a v Litomyšli se nachází v centrech měst. Ty nové pak budou na jejich okraji s dobrou dopravní dostupností a možností rychlého výjezdu. „U Svitav se jedná o nezbytnou podmínku dalšího rozvoje nemocnice, kde potřebujeme, aby stávající výjezdová základna uvolnila prostor našim záměrům. Obecně však v rámci budování nových základen jde nejen o dostupnost rychlé péče, ale také o odpovídající zázemí pro naše posádky, které potřebují kromě zázemí pro vozy a techniku také prostory pro svůj odpočinek a přípravu na výjezdy," uvedla Matoušková.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj