Zastavila ho zeď. Za volantem neměl co dělat. 

Svitavsko – V sobotu 7. ledna 2023 kolem třetí hodiny ranní havaroval dvaadvacetiletý řidič se svým vozidlem zn. Škoda Octavia do domu v jedné obci na Svitavsku.

Při hlídkové činnosti si policisté z obvodního oddělení Moravská Třebová všimli rychle couvajícího auta, jehož řidič se chtěl pravděpodobně vyhnout policejní kontrole. Policisté k zastavení vozidla použili na služebním autě majáky společně s červeným nápisem STOP, škodovka však při couvání sjela ze silnice a narazila do přilehlého domu. Spolujezdec z místa nehody utekl. Řidiči se z vozidla nechtělo a svůj úmysl „nevzdat se" umocňoval tím, že neustále přidával plyn a snažil se z místa ujet. Za použití donucovacích prostředků nakonec řidič své vozidlo opustil a byl zajištěn.

Po provedené lustraci kolegové zjistili, že řídit rozhodně neměl. Do srpna 2024 má totiž vysloven zákaz řízení. Navíc provedený orientační test na drogy měl muž pozitivní na Amfetamin/Metamfetamin. Lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu však odmítl. Aby toho nebylo málo, tak vozidlo, které řídil, mělo neplatnou technickou kontrolu a nemělo sjednané zákonné pojištění. Provedená dechová zkouška byla s negativním výsledkem.

Kolegové ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úřední rozhodnutí a vykázání.  Navíc se bude muž zpovídat i z přestupku, jelikož jako řidič motorového vozidla má povinnost se podrobit na výzvu policisty vyšetření, zda není ovlivněn jinou návykovou látkou než alkoholem.

Autor: por. Mgr. Dita Holečková – tisková mluvčí policie Pardubického kraje
Zdroj a foto: Policie ČR