Na Příhrádku budou letní koncerty, divadla i tančírna

Pardubice – Další porci letní pohody připravila Krajská knihovna v Pardubicích na romantické historické náměstí Příhrádek, kde sídlí její knihovní centrum U Vokolků. Od jeho otevření se tu kulturní léto už docela dobře zabydlelo a našlo si své pravidelné diváky. Nezanedbatelnou přidanou hodnotou je, že jsou tady všechny prázdninové programy pro veřejnost zdarma.

„To, že se v létě města vylidní, už dávno není pravda. V uplynulých ročnících se ukázalo, že je o programy v době letních prázdnin v historickém centru Pardubic velký zájem. A naše krajská knihovna přichází letos s dalšími nápady a novinkami," řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, pod jehož záštitou se letní festival koná.

O start festivalu se postarají divadelníci, které pardubická veřejnost zná z přelomu 80. a 90. let z Východočeského divadla, kde byli součástí nového společenského a uměleckého kvasu. Režisér Michael Tarant, herci Stanislav Lehký a Josef Vrána a herečka Stanislava Jachnická přivezou úspěšnou hru o párové terapii nazvanou Zázračné cvičení. Začíná se 1. července v 19,30 hodin.

„Na programu se letos, krom rockových, punkových, folkových, bluesových a dalších koncertů objeví novinka v podobě Tančírny ve stylu 20. a 30. let, kde si zájemci za zvuku živé kapely a pod vedením tanečního mistra procvičí své taneční kreace. Pro dokreslení atmosféry a potřebné doplnění energie bude součástí tančírny i ochutnávka vytříbených lahůdek a vybraného vína. Do kalendáře si tedy poznamenejte datum 20. srpna a čas 19 hodin, kdy se na náměstíčku na Příhrádku rozprostře taneční parket," uvedla ředitelka knihovny Radomíra Kodetová.

Letošní léto a s ním i kulturní festival již tradičně uzavře 26. srpna od 12 hodin oblíbený Jarmark knih, který nabízí především bohatý program pro malé i velké. Děti pozve do pohádkového světa Loutkové divadlo Kozlík a dospělé pobaví divadelní spolek Hrrr. Hudební doprovod jarmarečního dne zajistí kapela Bohemian bards nebo Veronika a Dita Veselé. Čekají vás samozřejmě i tematické knihovní stánky od knihkupectví Kosmas a knihovní Darmodárium s knihami vyraženými z fondu doplněné stánky s vynikajícím občerstvením.

Podrobný program festivalu naleznete na http://letonaprihradku.cz/ a stránkách knihovny www.kkpce.cz.

Knihovní centrum U Vokolků je rekonstruované seskupení tří historických domů s popisnými čísly 6, 7 a 8, které nabízí multifunkční prostory k posezení u kávy s knihou, poskytuje útočiště všem, kteří hledají klidné místo na práci i těm, kteří se chtějí pobavit s moderní deskovou hrou. Na své si přijdou milovníci hudby i vzdělanci v hudebním oddělení nebo literárním muzeu. Uměleckého ducha nasytí náš grafický ateliér a touhu po poznání ukojí přednášky a besedy.

Zdroj a foto: Pardubický kraj