Na happy end nikdy není pozdě. I když má každý z nás nějaké trápení

Pardubice – Na happy end nikdy není pozdě. A to i přesto, že každý z nás má nějaké trápení. O tom pojednávala hra Šest tanečních hodin v šesti týdnech, kterou do Východočeského divadla přivezli herci z města automobilů.

Srdceryvný příběh dvou rozdílných lidí 

Mladoboleslavský soubor nabídl srdceryvný příběh, který ukázal, jak setkání dvou zcela rozdílných lidí může mít pro jejich životy zásadní význam. 

Starší, dobře situovaná žena se rozhodne najmout si mladého učitele tance, aby ji naučil různé tance – swing, tango, valčík, foxtrot, cha-chu a moderní tanec. Jenže z agentury dorazí odrzlý mladík, který úctu a slušnost na první pohled zrovna nevyznává. 

Nechte si své gerontoidní pindy! Jde se tančit!

„Nechte si své gerontoidní pindy! Jde se tančit," vyzývá svou novou chlebodárkyni, která nechce skutečný věk sdělovat nahlas. Raději si pár let ubere, protože „obličej by mohl skutečný věk poslechnout". A to u vážené dámy na úrovni není žádoucí… 

„Máte vůbec tušení, jak vypadá muž mého věku? Je buď ženatý, nebo mrtvý," vykládá Lily mladému Michaelovi, jemuž se také právě nedaří ve vztazích. „Láska je velký mýtus, Ježíšek pro dospělé. Jsme obětí masové hysterie," říká Michael. „Fyzicky krásní lidé se mohou chovat jako prasata a projde jim to," dodává učitel tance s psychopatickými sklony, podle něhož v pozadí všech tanců je sex.  

„I dobrý chlap může ženskou omrzet"

„Stará ženská bez manžela je pro společnost neviditelná," přidává se Lily. „Když mi není dobře, tak mlátím kolem sebe," svěřuje se a souhlasí s tím, že i dobrý chlap může ženskou omrzet. „Někdy v manželství drží člověka spíš lítost a setrvačnost, láska ne," shodují se a Lily pokračuje. „Musím přiznat, že naše manželství je od smrti manžela o hodně lepší," překvapuje a doplňuje, že existují dva druhy samotářů. „Lidi, kteří sami být chtějí anebo ti, o nichž si ostatní myslí, že by sami být měli," zdůrazňuje Lily.

„Sviní je pořád dost. Mají políčeno na ty, co se vymykají"

„Sviní je pořád dost. Mají políčeno hlavně na ty, kteří se nějak vymykají," tvrdí Michael, z něhož se vyklube gay.

V povedené inscenaci Městského divadla Mladá Boleslav v Pardubicích zazářili Eva Reiterová jako Lily a Ivo Theimer v roli Michaela. Režie zajímavého titulu se ujal Petr Mikeska.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Městské divadlo Mladá Boleslav