Muzejníci z celého světa se chystají do Pardubického kraje

Pardubice – Týdenní svátek muzeí a galerií z celého světa, konferenci Mezinárodní rady muzeí (ICOM) hostí letos Česká republika. Kromě Prahy se návštěvníci z celého světa vydají i do regionů a nevynechají ani Pardubice, Litomyšl, Chrudim nebo Muzeum v přírodě Vysočina na Veselém Kopci. V Pardubicích je dnes uvítá náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek.

V hlavním krajském městě jsou ústředním tématem muzeologická dilemata: národní kulturní památka versus muzeum. „V České republice se nachází velké množství zámků, hradů a jiných památkově chráněných objektů v péči státu, krajů nebo měst. Mnoho historických objektů nyní slouží jako sídla nejrůznějších kulturních institucí. Účastníci exkurze do Pardubic přijedou zjistit, jaké jsou klady a zápory takového soužití, například muzea v národní kulturní památce," vysvětluje ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

V Litomyšli se delegace ocitne na křižovatce tradice a modernity: Od renesančního zámku k šílenství Portmonea. Živé tradice představí loutkářství v Chrudimi a masopust na Veselém Kopci. „Jsem přesvědčen, že se tu máme čím pochlubit a dokážeme v tomto směru obstát i v konkurenci s ostatními státy či městy. Návštěvníci si budou moci prohlédnout přeměnu bývalých Automatických mlýnů v nový kulturní a společenský ostrov Pardubic, dále například Zámek Litomyšl, renesanční perlu zapsanou v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, nebo domovy loutkářství a masopustních průvodů v Chrudimi a Hlinsku, které jsou součástí nehmotného kulturního dědictví," říká náměstek hejtmana Roman Línek.

Generální konference Mezinárodní rady muzeí se koná v Praze od 20. do 28. srpna 2022. Je to jedna z nejvýznamnějších celosvětových akcí věnovaných muzeím a odborníkům, kteří v nich pracují. Od roku 1948 se setkává stále větší počet účastníků ze všech kontinentů, aby spolu diskutovali a sdíleli myšlenky týkající se aktuálních otázek, se kterými se muzea potýkají. Konference ICOM Praha 2022 nabízí účastníkům rozsáhlý odborný program, který kombinuje přednášky, panelové diskuse, kulaté stoly a debaty v rámci čtyř klíčových témat, která dnes muzea řeší.

Autor: Bc. Denisa Píšová
Zdroj a foto: Pardubický kraj