Výstavba kanalizace v Krouně přispěla k lepšímu stavu vody a životního prostředí

Chrudimsko – Před třemi lety dokončili v obci Krouna na Hlinecku nákladnou investici v podobě výstavby kanalizace včetně nové čistírny odpadních vod. Ta vyšla tehdy na 112 milionů korun a obci ji pomohly financovat i evropské dotace a Pardubický kraj. Jak čistírna funguje a jak obci pomohla, se přijel podívat radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil.

„Starostky a starostové, kteří se nezaleknou tak rozsáhlé a náročné investice, jako je právě vybudování kanalizace v obci, si zaslouží velký obdiv. Jde o velkou zátěž, a to nejen finanční, ale i organizační. Pan starosta Petr Schmied se toho nebál a v Krouně to zvládli velmi dobře. V současnosti už mají napojených přes 95 procent přípojek. Celá investice má samozřejmě pozitivní vliv na zlepšení životního prostředí, zejména na stav a kvalitu vod. Ovšem důležitý je i přínos pro samotnou obec v podobě zvýšení komfortu života," uvedl Miroslav Krčil bezprostředně po návštěvě obce. Ujistil zároveň, že Pardubický kraj přitom hodlá i nadále podporovat investice do rozvoje vodohospodářské infrastruktury.

Obec Krouna v uplynulých letech investovala i do dalších oblastí, ať už je to zasíťování nových stavebních parcel, zateplení základní a mateřské školy, opravy místních komunikací nebo výstavby víceúčelového hřiště. Navíc v současné době zde chystají projekt rekonstrukce hasičské zbrojnice, také výstavbu zhruba deseti obecních bytů či vybudování tréninkové a závodní dráhy pro hasičskou mládež, kterou by mohla využívat i škola. „Za panem starostou Schmiedem a jeho týmem je zkrátka vidět pořádný kus práce. V této souvislosti jsme také hovořili o parametrech dotačních programů, jejichž prostřednictvím Pardubický kraj podporuje venkov. Stále se totiž snažíme zvyšovat jejich efektivitu," poznamenal Miroslav Krčil s tím, že  projektem, se kterým by mohl Pardubických kraj obci v budoucnu pomoci, je například zmíněna sportovní dráha, jež měla sloužit i hasičským sborům z okolí.

Autor: Bc. Denisa Píšová
Zdroj a foto: Pardubický kraj