Labutě z Husovky jsou zpět

Pardubice – Zachraňovat labutí mládě museli strážníci v Husově ulici. Ano, pokud vám tato kombinace něco říká, máte pravdu. Vrací se nám tradiční fenomén známý jako „Labutě z Husovky".

Tentokrát volala o pomoc oznamovatelka, že labutě se zdržují ve vozovce nebo její blízkosti a odmítají odejít. Důvodem bylo jedno mládě. To uvízlo v nehlubokém výkopu, ale jeho záchranu komplikovali jeho rodiče, kteří k němu nikoho nechtěli pustit. Na místo proto vyrazili strážníci, kterým se dospělce podařilo odehnat a mládě vysvobodit. Poté byla labutí rodinky vyprovozena zpět na hladinu nedalekého vodního toku.

My na tomto místě ale opět připomínáme, že za nebezpečnými stavy, kdy se tito ptáci s mláďaty pohybují v silnici, může nezodpovědné chování člověka. Labutě si totiž zvykly na dokrmování z okolních ulic a jejich cesty za snadnou potravou vystavují nebezpečí jak je samotné, tak řidiče. Nekrmte tedy labutě jen proto, že tím získáte podívanou z okna vlastního bytu. 

A zároveň upozorňujeme i na to, že přikrmování vodních ptáků v tuto část roku není vůbec nutné, protože v současné době jim příroda nabízí dostatek přirozené potravy. Dokrmování mnohdy není na místě ani v zimních měsících, natož nyní. Máte-li i přesto nutkání ptáky dokrmovat, volte vhodné typy krmiva. Zcela se vyhněte pečivu – čerstvému i sušenému. Doporučené jsou slupky brambor nebo jiná zelenina. 

Město Pardubice také dlouhodobě upozorňuje obyvatele na nevhodné dokrmování přemnožených nutrií. Kvůli nim u mnoha vodních ploch narazíte i na informační cedule. Jedním z důvodů je také to, že z nabízené potravy profitují i další nežádoucí hlodavci.

Více už v tiskové zprávě magistrátu ZDE

Autor: Bc. Jiří Sejkora – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice