V kraji výrazně roste zájem o obnovitelné zdroje energie

KRAJ – Aktuální situace z hlediska připojování obnovitelných zdrojů energie do distribuční sítě v Pardubickém kraji či plán investic do distribuční soustavy. To byla hlavní témata jednání hejtmana Martina Netolického se zástupci společnosti ČEZ Distribuce. Jen za první dva měsíce bylo na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce podáno stejné množství žádostí o připojení obnovitelného zdroje energie do sítě jako za celý rok 2021.

„V posledních letech velmi dramaticky narůstá počet žádostí o připojení obnovitelného zdroje energie do distribuční sítě na celém území České republiky. Jedná se o důsledek jak nejistoty na energetickém trhu, tak i nastaveného systému dotací, který umožňuje budování takzvaných mikrozdrojů, tedy nejčastěji solárních panelů na rodinných domech. V loňském roce tak společnost ČEZ Distribuce zpracovala o 300 procent více žádostí a trend pokračuje i v letošním roce. Jen za první dva měsíce letošního roku bylo přijato stejné množství žádostí jako za celý rok 2021, v Pardubickém kraji jde o cca devět procent všech žádostí. Většinou se jedná o takzvané mikrozdroje, což jsou ve valné většině nově instalované střešní fotovoltaické elektrárny na rodinných domech, veřejných budovách nebo firemních objektech," uvedl hejtman Martin Netolický.

Řeč byla také o stavbě větrných elektráren, což je téma, které je v řadě míst kraje velmi aktuální. „Osobně nepatřím mezi zastánce budování velkých větrných elektráren, protože musíme brát v potaz krajinný ráz místa, do kterého se má tato stavba umisťovat. Jak jsem měl možnost navnímat v rámci cest po regionu, tak ani mezi občany není pro toto řešení přílišné nadšení," řekl hejtman Martin Netolický, který zástupce ČEZu seznámil také se záměry Pardubického kraje v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Především se jedná o budování fotovoltaických elektráren na budovách v majetku kraje, mezi které patří školy či nemocnice.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj