Kraj významně podpoří největší keltský skanzen u nás

Chrudimsko – Některá muzea na území kraje zřizuje ministerstvo kultury, čtyři jsou krajskými institucemi a další jsou měst či obcí. Existuje ale také několik nadregionálně významných muzeí, která zřizují spolky. K těm patří i Země Keltů v Nasavrkách. Spolek Boii zde na pozemcích města spravuje největší keltský skanzen v podobě uceleného města, postavený v souladu s historickými poznatky, v České republice.

Spolek letos oslavil 20 let své existence a za tu dobu vybudovat velkou část plánovaných staveb a zapsal se povědomí veřejnosti pravidelnými velkými akcemi spojeným s keltským kalendářem. Svátky Lugnasad a Samhain navštěvuje vždy více než tisíc lidí. „Letošní rok byl po covidové krizi opět návratem návštěvníků, areálem jich tento rok prošlo kolem 25 tisíc, z toho bylo přes 20 tisíc platících. Těší nás, že jsme tu měli programy pro padesátku škol, a že tak vidíme, že naše práce má smysl," uvádí Lukáš Blažek, jeden ze zakladatelů spolku Boii.

Pardubický kraj za posledních šest podpořil akce a investice spolku částkou 2,8 milionu korun. „Před dvěma lety jsme se rozhodli, že podpoříme i samotný provoz archeoskanzenu," říká náměstek hejtmana pro kulturu Roman Línek při své návštěvě v Nasavrkách a pokračuje: „Jeho význam daleko přesahuje běžnou spolkovou činnost, metodicky spolupracuje s archeology našich muzeí, má historicky edukativní význam a je i důležitou turistickou lokalitou našeho kraje. A všechno nejde dělat jen dobrovolnicky, řada podobných archeoparků v naší republice kvůli tomu už skočila. Na poslední dva roky proto dostal spolek od Pardubického kraje po 250 tisíci korun a do rozpočtu na příští rok jsme navrhli 300 tisíc korun."

Palisáda
« z 6 »

V současné době sezóna v archeoparku skončila, letos se otevře ještě na řemeslný jarmark 10. a 11. prosince. Mezitím tam ale spolek Boii buduje další stavby. „Ta navezená zemina v horní části areálu bude základem pro vysokou svatyni, kterou chceme vybudovat podle dochované historické podoby v Německu. Letos začínáme s palisádou kolem kultovního okrsku a v další etapě budeme stavět samotnou velkou svatyni," vysvětluje Blažek.  „V příštích dnech budeme v Radě kraje projednávat podporu této první etapy výstavby ze strany kraje. Předběžně dohodl hejtman Martin Netolický, že by se kraj a spolek podílely na nákladech po padesáti procentech," konstatuje Línek.

Začátek nového keltské sezóny roku 2023 zde plánují na poslední víkend v dubnu se svátkem Beltaine, ale ještě předtím se tu uskuteční několik menších akcí. Země Keltů by nemohla existovat především bez nezměrného úsilí dobrovolníků, podpory veřejných institucí, ale také soukromých investorů. Díky tomu jsou její plány ještě nejméně na dalších pět let hodně nabité. Máme se na co těšit.

Autor: PhDr. Zuzana Nováková
Zdroj a foto: Pardubický kraj