Kraj nabídne nová odlehčovací lůžka rodinám autistických klientů s náročným chováním

Orlickoústecko – Péče o klienty s náročným chování byla pro pobytová sociální zařízení vždy velmi obtížná. Tito lidé vyžadují každý svého pečujícího pracovníka a speciální prostředí, kde nemohou ublížit sobě ani nikomu dalšímu. Nemohou žít v žádné skupině, jsou citliví na mnoho vnějších podnětů. Přesto už některá zařízení Pardubického kraje tuto službu poskytují. Domov pod hradem Žampach má nově od 1. dubna také tři odlehčovací lůžka pro klienty, o které pečuje rodina. Zájem je hlavně o víkendech a o prázdninách a donedávna vysoce překračoval možnosti.

„Uvolnění nových prostor umožnila transformace služeb," řekl radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola. „Pro mnoho klientů ze Žampachu se našel nový domov v pronajatých bytech a domcích, která náš kraj postavil v okolí. Skoro 20 jich bydlí v chráněném bydlení s částečnou podporou a někteří v podporovaném bydlení. Díky tomu mohly v jedné z budov na Žampachu vzniknout sociálně terapeutické dílny a přestěhovala se tam i speciální škola. V původních prostorách jsou teď samostatné pokoje pro klienty s náročným chováním," vysvětlil radní.

Nová domácnost pro tři uživatele se společným obývacím pokojem s kuchyňským koutem a třemi ložnicemi je určena pro krátkodobé a opakované pobyty zdravotně postižených dětí a dospělých osob s poruchami autistického spektra ve věku od 7 let výše. Účelem služby je dočasně zastoupit rodiče nebo osobu blízkou v péči o dítě nebo dospělého se zdravotním postižením a vytvořit ji tak čas pro vlastní odpočinek a obnovu sil. Službu s vysokou mírou kvalifikované individuální podpory během celého dne poskytuje zkušený tým zaměstnanců.

„Rekonstrukce těchto prostor byla dokončena v minulém roce nákladem přibližně dva miliony korun.  Jsme rádi, že náš zřizovatel, Pardubický kraj, se rozhodl financovat provoz této odlehčovací služby v navýšené kapacitě tří lůžek. To by v současnosti mělo postačovat pro vyhovění všem žadatelům o krátkodobé odlehčovací pobyty," uvedl ředitel Luděk Grätz. Domov pod hradem Žampach má ještě šest dalších míst pro specializovanou celoroční pobytovou službu pro děti a dospělé s náročným chováním na péči.

V souvislosti se stárnutím klientů plánují v domově ve spolupráci s Pardubickým krajem zvýšit počet bezbariérových bytů rekonstrukcí bývalých dílen a postavit ještě jeden dvojdomek pro klienty vyžadující vysokou míru podpory.

Autor: PhDr. Zuzana Nováková
Zdroj a foto: Pardubický kraj