Komunitní šatník v Lázních Bohdanči

Pardubicko – Poslední srpnový den se konalo na faře v Lázních Bohdanči rodinné odpoledne s názvem Happening VOTOČ TO – první větrání šatníku.  Akce odstartovala provoz prvního komunitního šatníku v regionu.

Na dvě stovky lidí ze širokého okolí čekalo na farní zahradě hudební vystoupení folkové hudební skupiny MeziMěsto a tvořivé dílny pro děti v režii střední školy EDUCA Rybitví. Bohdanečské dobrovolnice a Integrační centrum Kosatec Pardubice se postarali o chutné občerstvení. Hlavním tahákem byl ale samozřejmě šatník a možnost swapovat, tedy vzájemně vyměňovat. Po celou dobu akce návštěvníci přinášeli již nepotřebné oblečení, boty a drobnosti do domácnosti. A zase jiné věci si odnášeli domů. To vše zdarma. Místo vstupného na akci poprosili organizátoři z MAS Bohdanečsko o šatní ramínko. 

„Vždy je důležité dostat dobrý nápad, ale ještě důležitější je dát dohromady partu lidí, kteří ho dokážou zrealizovat a dotáhnout do konce" zdůraznil starosta Lázní Bohdanče a předseda MAS Bohdanečsko Josef Štěpanovský a dodal, „Myšlenka komunitního šatníku je v našem městě, ale i v regionu nová. Pevně věřím, že se osvědčí a lidé k nám budou chodit rádi věci votáčet."

Během happeningu se votáčelo především dětské oblečení a hračky. Návštěvnici si ale vybrali i z oblečení pro dospělé a z potřeb do kuchyně. „Odnáším si discokouli, moje dcery z ní budou mít obrovskou radost!" raduje se paní Petra. „Šla jsme na akci s tím, že nic nepotřebuji. Ale dva kousky jsem si přece jen odnesla," popisuje paní Hana. 

Od září budou moci zájemci „votáčet" věci v komunitním šatníku VOTOČ TO každou středu od 9 do 11 a od 15 do 17 hodin. Hlavní myšlenkou je udržitelnost a ohleduplnost k přírodě i k peněženkám. „Přines – odnes – recykluj!", to je naše heslo říká hlavní koordinátorka projektu Pavlína Florianová, „Určitě se u nás votočte. A ani nemusíte nic nosit. Rozhodně není podmínkou něco přinést, abyste si mohli cokoliv ze šatníku odnést. Pokud máte ale doma nějaké oblečení nebo potřeby do domácnosti a už ho nevyužijete, votočte to u nás v šatníku. Někomu tím jistě uděláte radost. A peníze můžete klidně nechat doma!" 

Komunitní šatník vznikl za vydatné podpory města Lázně Bohdaneč a dalších členských obcí MAS Bohdanečsko, které se finančně podílely na rekonstrukci prostor i zajištění samotného happeningu. Projekt komunitního šatníku byl také podpořen Nadací VIA v programu Místo, kde žijeme.

Autor: Bc. Pavlína Florianová, Mgr. Andrea Pavlíková
Foto: Hana Svatošová
Zdroj: MAS Bohdanečsko, z. s.