ERA rozšiřuje a modernizuje pozemní sledovací systém na letišti Incheon v jihokorejském Soulu

Soul / Pardubice – ERA minulý rok rozšířila o nové stanice svůj multilaterační systém monitorující provoz Mezinárodního letiště Incheon v hlavním městě Korejské republiky Soulu. Zákazník a koncový uživatel systému Incheon International Airport Corporation (IIAC) jej po otestování uvedl do plného provozu. ERA se nyní připravuje na 2. fázi jeho extenze a modernizace, která začne v létě 2023, a dále zvýší bezpečnost na nově vybudované části hlavního letiště ve východní Asii. 

V roce 2017 ERA díky vyhranému tenderu instalovala na letiště v Soulu systém sloužící pro řízení letového provozu nejen na zemi, ale i v oblasti přiblížení na přistání do vzdálenosti 20 námořních mil. Loni pak ERA s IIAC podepsala následný kontrakt na pokrytí další části letiště, což souvisí s výstavbou jeho nových částí: přibyla 4. ranvej, nový terminál pro přepravu nákladu a četné stojánky. ERA dodává další tucet pozemních stanic svého ověřeného systému NEO s unikátní centrální synchronizací času, čímž jejich celkový počet vzroste o čtvrtinu. Součástí zadání je rovněž modernizace centrálních procesorových stanic, instalace nových serverů a upgrade softwaru. ERA na projektu spolupracuje s místní firmou HIST (Hanjin Information Systems & Telecommunications Co., LTD.). Druhá fáze rozšíření započne v červnu tohoto roku a potrvá přibližně 19 měsíců.

Systém ERA na incheonském letišti je dobrým příkladem inovativního přístupu firmy při využití pasivních sledovacích systémů pro řízení letového provozu. Při své instalaci byl premiérovým použitím nového produktu NEO – odlehčené a vylepšené verze klasického ERA systému MSS – a mezi experty firmy je tak letiště Incheon vnímáno jako pilotní projekt. Multilaterační sledovací systém MSS kombinuje technologii multilaterace, tedy výpočtu polohy na principu rozdílného času příchodu signálu, s využitím ADS-B sensorů poskytujících polohu GNSS. Systémy MSS/NEO vyhovují všem standardům EuroControlu a využívají jej pro vylepšení bezpečnosti ŘLP po celém světě.

O letišti Incheon

Mezinárodní letiště Incheon je největší letiště v Jižní Koreji, hlavní letiště metropole Soulu a jedno z největších letišť na světě. Bylo opakovaně oceněno jako jedno z nejčistších a nejlépe vybavených leteckých přístavů na světě: má vlastní lázně, golfové hřiště, kluziště, vnitřní zahrady a muzeum korejské kultury. Je hlavním letištěm pro mezinárodní leteckou přepravu cestujících i nákladu ve východní Asii a čtvrtým nejrušnějším letištěm v počtu odbavených cestujících na celém asijském kontinentě. 


ERA vyvíjí a vyrábí multilaterační systémy a technologie pro sledování a rozpoznávání cílů na multistatickém principu. Implementuje systémy zajišťující bezpečnost letového provozu, a to pro vojenské i civilní účely. 

ERA navazuje na to nejlepší z dědictví pardubické společnosti Tesla, její systémy zúročují půlstoletí vývoje originální české technologie v oblasti pasivní radiolokace. Sama napsala důležitou kapitolu historie řízení letového provozu, když prosadila multilateraci mezi základní technologie pro sledování pohybu letadel od vzletu až po přistání.

ERA jako první v historii představila světu pasivní přehledový senzor kategorie PET (Passive ESM Tracker)  pro potřeby protivzdušné obrany a elektronického boje – v současnosti ve své 5. generaci známý jako VERA-NG – který se využívá pro detekci, sledování a identifikaci vzdušných, pozemních a námořních cílů. Dědictví vývoje pasivních systémů v Česku a zkušenosti s globálním využitím technologií ESM/ELINT umožnilo firmě přijít s další kategorií pasivního sledovacího senzoru – vyvinula daleko-dosahový systém na směroměrném principu, který vidí cíle i za horizontem, ve své druhé generaci nazvaný PLESS.

Zmíněné senzory daly impuls ke vzniku širokého ekosystému softwarových nástrojů sloužících k predikci a evaluaci jejich fungování, získávání dat o cílech do databází, případně k virtuální simulaci elektronického boje, což vše pomáhá vojenskému zpravodajství.

Za tři dekády své existence ERA instalovala přes 160 sledovacích systémů ve více než 67 zemích pěti kontinentů. Firma byla založena roku 1994, od roku 2011 patří do skupiny Omnipol.[1]