ERA na setkání TOP hráčů řízení letového provozu Airspace World 2023 v Ženevě premiérově představí svou e-learningovou platformu

ERA (člen skupiny OMNIPOL) poprvé představí své technologie včetně několika novinek na výstavě Airspace World 2023, která ve středu začíná ve švýcarské Ženevě a potrvá až do pátku 10. března. První ročník výstavy spojené s konferencí je novou příležitostí pro setkání všech firem a institucí, které něco znamenají v oboru řízení letového provozu. 

ERA na ženevském výstavišti Paelxpo Exhibition Centre předvede návštěvníkům, primárně z řad odborné veřejnosti, jak fungují její systémy pro sledování letadel ve vzdušném prostoru i na ploše letiště a další aplikace pro monitorování a řízení letového provozu. Novinkou, kterou zde poprvé ukáže svým zákazníkům, je e-learningová platforma ERA Academy. Jejím prostřednictvím budou probíhat online vzdělávací kursy pro uživatele systémů ERA. Je to další krok do digitální éry – akcelerované zkušenostmi vynucenými v období covidové pandemie – kdy se stále více věcí dá efektivně vyřešit na dálku. 

„Zákazníci, kteří si koupí naše systémy, získají snadno dostupnou možnost vyškolit svůj technický personál pro jejich obsluhu ve všech potřebných procedurách tak, aby vydržely co nejdéle a fungovaly bezchybně. Nové e-learningové kursy jsou efektivním způsobem tréninku, který ušetří čas i peníze na obou stranách," uvedl Pavel Horčička, šéf školicího oddělení ERA.

Kromě ERA Academy e-learningu ERA ve spolupráci se slovenskou dceřinkou R-SYS vystavují také poslední generaci systému pro sledování civilních letů MSS-5, novou aplikaci pro datovou analýzu ERIS-DART a systém IXO pro plánování letových zón pro drony. 


ERA vyvíjí a vyrábí multilaterační systémy a technologie pro sledování a rozpoznávání cílů na multistatickém principu. Implementuje systémy zajišťující bezpečnost letového provozu, a to pro vojenské i civilní účely. 

ERA navazuje na to nejlepší z dědictví pardubické společnosti Tesla, její systémy zúročují půlstoletí vývoje originální české technologie v oblasti pasivní radiolokace. Sama napsala důležitou kapitolu historie řízení letového provozu, když prosadila multilateraci mezi základní technologie pro sledování pohybu letadel od vzletu až po přistání.

ERA jako první v historii představila světu pasivní přehledový senzor kategorie PET (Passive ESM Tracker)  pro potřeby protivzdušné obrany a elektronického boje – v současnosti ve své 5. generaci známý jako VERA-NG – který se využívá pro detekci, sledování a identifikaci vzdušných, pozemních a námořních cílů. Dědictví vývoje pasivních systémů v Česku a zkušenosti s globálním využitím technologií ESM/ELINT umožnilo firmě přijít s další kategorií pasivního sledovacího senzoru – vyvinula daleko-dosahový systém na směroměrném principu, který vidí cíle i za horizontem, ve své druhé generaci nazvaný PLESS.

Zmíněné senzory daly impuls ke vzniku širokého ekosystému softwarových nástrojů sloužících k predikci a evaluaci jejich fungování, získávání dat o cílech do databází, případně k virtuální simulaci elektronického boje, což vše pomáhá vojenskému zpravodajství.Za tři dekády své existence ERA instalovala přes 160 sledovacích systémů ve více než 67 zemích pěti kontinentů. Firma byla založena roku 1994, od roku 2011 patří do skupiny Omnipol.[1]

Autor: Lenka Reichová
Zdroj a foto: ERA a.s.