Dva ztracení senioři za jeden večer

Pardubice – Dvakrát strážníci o víkendu řešili záhadu zatoulaných seniorů. První případ začal v Lázních Bohdaneč. Tam rodina postrádala 72letého muže, který odešel z domu jen v bačkorách.

Nezávisle na právě vyhlašovaném pátrání přijali strážníci oznámení od pozorné ženy, který v Pardubicích na Stavařově nalezla seniora. Ten nebyl schopen odpovědět ani na to, jak se jmenuje. U sebe v bundě měl naštěstí poštovní poukázku. Podle té se strážníkům podařilo zjistit, že jde právě o muže, po kterém bylo právě před chvílí vyhlášeno pátrání. Předali jej tedy policejní hlídce, která jej odvezla domů a předala rodině.

A poděkování patří nejen všímavé ženě z prvního případu, ale i muži, který o dvě hodiny později učinil další podobné oznámení. U domu našel zmateného 71letého souseda pouze v tričku. Chvíli před půlnocí to skutečně nebyl nejvhodnější oděv. Oznamovatel jej tedy vzal dovnitř na chodbu, zabalil do deky a počkal na hlídku strážníků. Senior byl však zmatený natolik, že nebyl schopen odpovědět ani na jednoduché otázky. V takovém stavu by nebylo možné jej ponechat doma samotného. Na místo proto strážníci přivolali i záchrannou službu, která nakonec muže odvezla do nemocnice. Hlídka poté vyrozuměla příbuzné o tom, co se stalo a že bude třeba postarat se o psa, který zůstal v bytě.

Mladíka o půl páté ráno vypnuly drogy, přijeli si pro něj rodiče

Půl páté ráno a na linku 156 volají z čísla 155. Záchranáři potřebují pomoct s osmnáctiletým mladíkem v hudebním klubu. Ten nekomunikuje, není schopen chůze a pouze se nekontrolovatelně třese a zvrací. Nereaguje na nic od oslovení po světlo až po bolestivé podněty. Z dechu je mu sice cítit lecos včetně alkoholu, ale vzhledem ke stavu absolutního odtržení od reality není možné u něj provést dechovou zkoušku. Vychází pouze test na omamné látky pozitivní na amfetaminy.

Vzhledem ke stavu, ve kterém se nachází, přichází v úvahu pouze dvě možnosti. Převoz do zdravotnického zařízení, nebo předání odpovědné osobě. Vzhledem k tomu, že záchranná služba musela z místa odjet k závažnějšímu případu, strážníkům na místě zbyla druhá možnost. S pomocí jeho známých, kteří byli ještě při vědomí, se podařilo získat telefon na maminku vypnutého chlapce. Stálo to sice záchranné složky dohromady asi hodinu a půl práce, ale bezvládného a poblinkaného syna si nakonec přijeli do svého auta naložit vlastní rodiče. Vzhledem k situaci nebylo třeba při předání ani nic moc vysvětlovat. 

Autor: Bc. Jiří Sejkora – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice