Dialyzační středisko ve Vysokém Mýtě slaví 5 let od svého vzniku

Orlickoústecko – V roce 2018 otevřela společnost Fresenius Medical Care zbrusu nové dialyzační středisko ve Vysokomýtské nemocnici. V těchto dnech je tomu právě pět let, co poskytuje dialýzu, tuto život zachraňující léčbu, pacientům s chronickým onemocněním ledvin.  

Středisko bylo nově vybudováno na místě bývalých chirurgických sálů. Jedná se tak o jedno z nejmodernějších dialyzačních středisek v České republice. Disponuje deseti lůžky ve větším sále a jedním v menším sále. Je zde k dispozici komfortní zázemí pro pacienty i personál a samozřejmě nejmodernější technologie – hemodialyzační přístroje umožňující pokročilou a bezpečnou léčbu chronického selhání ledvin, speciální zařízení na měření tělesného složení pacienta nebo vodárna pro přípravu ultračisté vody. Součástí střediska je také nefrologická ambulance s čekárnou.

Středisko pečuje o třicet dialyzovaných pacientů. Do nefrologické poradny dochází kolem 500 pacientů, které sem posílají všichni praktičtí lékaři, internisté a diabetologové z Vysokého Mýta a Chocně. Počet dialyzačních výkonů každým rokem narůstá, za posledních pět let to bylo přes 15 tisíc dialyzačních výkonů. Úspěšně je zde zaběhlý také transplantační program. „Během období pandemie se téměř dva roky netransplantovalo, i přesto máme již šest odtransplantovaných pacientů," říká primářka dialyzačního střediska Fresenius Medical Care ve Vysokém Mýtě, MUDr. Lucie Zachařová. Středisko spolupracuje v této oblasti s Fakultní nemocnicí v Hradci Králové a také s pražským IKEM. 

„Od otevření střediska jsme urazili velký kus cesty, zvládli jsme pandemii onemocnění COVID-19 a všechny omezení s tím spojená. Středisko je perfektně zaběhlé," popisuje primářka dialyzačního střediska Fresenius Medical Care ve Vysokém Mýtě, MUDr. Lucie Zachařová, a dodává: „Stále zvyšujeme své kapacity. Převzali jsme péči o pacienty z Hamzovy léčebny v Luži (rehabilitační ústav) i ambulantní péči o pacienty z okolí. Nabízíme možnost péče pacientům z Litomyšlska, kteří byli zvykově odesíláni do Svitav." 


Fresenius Medical Care je celosvětově největším poskytovatelem produktů a služeb pro pacienty s chronickým selháním ledvin, kterým trpí více než 3,2 miliony lidí na celém světě. Prostřednictvím sítě 3 815 dialyzačních středisek v Severní Americe, Evropě, Latinské Americe, Africe a v asijsko-pacifické oblasti poskytuje společnost dialyzační léčbu více než 325 tisícům pacientů na celém světě. Fresenius Medical Care je tak celosvětově největším poskytovatelem dialyzační léčby a zároveň i dodavatelem dialyzačních produktů, jako jsou dialyzační přístroje, dialyzátory a ostatní spotřební materiál. V České republice působí od roku 1993 a v současné době zabezpečuje ve svých 25 střediscích péči o téměř 1 700 pacientů v chronickém dialyzačním programu. Společnost Fresenius Medical Care je zalistována na frankfurtské burze cenných papírů (FME) a na newyorské burze (FMS). 

Zdroj a foto: Fresenius Medical Care – ČR, s.r.o.