Chemiklání se letos z Univerzity Pardubice a Cambridge rozšíří i na Oxford

Pardubice – Letošní 8. ročník soutěže středoškoláků s názvem Chemiklání se poprvé odehraje na třech univerzitách, a to v České republice a ve Velké Británii. Organizátorům se koncept pro nadané studenty podařilo přenést z Univerzity Pardubice také na celosvětově známé a prestižní školy Univerzitu v Cambridgi a Univerzitu v Oxfordu.

Zatímco se na Univerzitu Pardubice a její Fakultu chemicko-technologickou příští pondělí 6. února sjedou tři stovky středoškolských studentů z České republiky a ze Slovenska, tak nad stejnými otázkami a úlohami z oblasti chemie se budou letos zamýšlet i studenti ve Velké Británii. „Další spolupracující univerzita v anglickém Oxfordu je letošní novinka. Jsme rádi, že je o soutěž zájem i za hranicemi naší země," říká zakladatel soutěže Ing. Jan Hrubeš, absolvent Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Tří až pětičlenné týmy budou i v tomto roce tradičně řešit soubor šedesáti úloh z různých oblastí chemie. Soutěž není postavená na testování pamětných znalostí, studenti se spíše učí aplikovat chemické poznatky v nových situacích. Proto si soutěžící mohou přinést jakoukoliv papírovou literaturu, do které je možné během předem určeného času nahlížet.

„Chceme dlouhodobě podporovat u mladé generace zájem o vědu a o chemii. Jsem rád, že naše fakulta může opět hostit tyto talentované studenty, které chemie skutečně baví," uvedl prof. Petr Němec, děkan Fakulty chemicko-technologické, která dlouhodobě nabízí nejtalentovanějším soutěžícím příslib mimořádného stipendia v prvním roce studia, pokud se stanou jejími studenty.

Soutěž odstartuje v prostorách Fakulty chemicko-technologické v pondělí 6. února v 10 hodin. Nejvzdálenější soutěžní tým přijede do Pardubic až z Košic. Vyhlášení výsledků pořadatelé naplánovali na 14 hodin do auly Univerzity Pardubice.

Autor: Mgr. Martina Macková – vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice
Zdroj a foto: Univerzita Pardubice