Zvažujete plastickou operaci? Využijte léto ke konzultaci a plánování

Pardubice – Nejste spokojeni například se svými převislými očními víčky nebo vás trápí vzhled vašich prsou? Pak právě teď je ten správný čas potkat se s plastických chirurgem a vše s ním pečlivě probrat a případně naplánovat. „Nejvhodnější je provádět plastické operace na podzim nebo v zimě, kdy nesvítí tolik slunce, není takové teplo a vše se lépe hojí. Už v létě je tak dobré vše zkonzultovat a připravit," podotýká lékařka plastické chirurgie Pardubické nemocnice Ludmila Hýžová Šafusová, která také popsala, jak výše zmíněné operace probíhají.

Jedním z těch úplně nejběžnějších výkonů plastické chirurgie je operace horních víček. „Provádí se při nadbytku kůže nebo tuku v oblasti víček," popisuje Ludmila Hýžová Šafusová. „Jedná se o výkon, který se provádí v místním znecitlivění, ambulantně, a většinou není náročný na rekonvalescenci. Po zákroku si pacienta či pacientku pozveme jednou na převaz a po týdnu vytáhneme stehy," popisuje lékařka.

K rychlému zhojení očních víček po operaci pak může pomoci i sám pacient. „Operujeme tak, aby modřinky a otoky po zákroku byly co nejmenší, pacient však může k dobrému hojení přispět sám, a to chlazením oční oblasti a klidovým režimem, to znamená, že oči po operaci pár dní nebude namáhat," radí Ludmila Hýžová Šafusová.

Modelace, zmenšení i zvětšení

Dalším dnes již běžným výkonem, který si však oproti operaci víček vyžádá krátkou hospitalizaci, je mamoplastika, tedy operace prsou. Plastická chirurgie Pardubické nemocnice provádí modelační, redukční i augmentační mamoplastiku, tedy modelace, zmenšení i zvětšení prsou.

Spolupráce mezi plastickým chirurgem a pacientkou vždy začíná objednáním se ke konzultaci. „S pacientkou si na prvním setkání řekneme, co od operace očekává a jaký postup by pro ni byl nejvhodnější. Klidně je ale možné, aby se pacientka přišla na konzultaci jen poradit, pokud si zatím není ve svém rozhodnutí jistá," říká lékařka.

Někdy se také může stát, že oproti očekávání pacientky není nutné přistupovat ke zvětšení prsou pomocí implantátů, ale stačí jejich modelace, kdy je zachován objem, je však odstraněna přebytečná kůže. „Typicky jsou to případy, kdy došlo k poklesu prsou v důsledku věku nebo jejich změně po kojení," říká a doplňuje: „Často jsou ženy překvapeny, jak dobrého výsledku lze dosáhnout i bez implantátu." Někdy však tkáň pacientky nestačí a je třeba využít silikonové implantáty. „Vždy záleží na individuálním posouzení," upozorňuje lékařka.

„Provádíme i zmenšení prsou, a to i ze zdravotních důvodů, kdy může mít pacientka důsledkem větší zátěže problémy se zády. Tkáň se v takovém případě odebere a zádům se odlehčí," dodává lékařka.

Pokud žena plastickou operaci prsou podstoupí, čeká ji po výkonu pár dní hospitalizace, následně po dvou týdnech kontrola a odstranění stehů. „Poté je vhodné nosit zhruba šest týdnů elastické prádlo a pečovat o jizvu. Jak se o ni starat, aby se co nejdříve zhojila, pacientkám na kontrole také poradíme," říká Ludmila Hýžová Šafusová.

I rekonstrukční mamoplastiky

Samostatnou kategorií jsou pak rekonstrukční plastické operace u pacientek po onkologickém onemocnění prsou. I těm se Pardubická nemocnice věnuje. „Pokud dá onkolog souhlas, že je již vše v pořádku, nabízíme pacientkám rekonstrukční plastické operace. Zároveň se zabýváme i okamžitými rekonstrukcemi prsu, tedy v rámci jedné operace s odstraněním, a to u pacientek s mutací genu BRCA," uzavírá lékařka plastické chirurgie.

Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje