Závody "Jarní všestrannosti" s tragickou nehodou…

Pardubice – Velký počet startujících koní a slunečné počasí provázely první letošní závody všestrannosti. Jarní všestrannost byla prvním kvalifikačním kolem seriálu Zlatá podkova. Vypsáno bylo patnáct soutěží včetně tzv. soutěží na styl. Jezdci sbírali také body do národních pohárů a prvního ročníku seriálu Military Tour Pardubice 2019.

Nejobsazenější soutěží byla Stříbrná podkova, ve které (ve stupni obtížnosti L) startovalo šestačtyřicet dvojic koní a jezdců. Jen o dva méně startujících měla soutěž stupně Z. Stavitelem tratí byl Václav Žižka, který se letos více než kdy jindy soustředil na tratě poníků.
 

V nejnáročnější soutěži, ve Zlaté podkově, si od prvního dne závodů vedoucí pozici držel Lukáš Létal. S Coco Rico předvedli nejlepší drezury, zaskákali čistý parkur a nechybovali ani v závěrečném krosu. Podobně soutěží postupovala také vítězka Stříbrné podkovy Barbora Poláková, která své první místo v průběžném pořadí s koněm Rebel 10 udržela i v závěru soutěže. Ve Stříbrné podkově si také dobře vedla reprezentantka Německa Miriam Bray, která obsadila v celkovém pořadí třetí místo.

V soutěži Bronzové podkovy zvítězila Barbora Vaňková s Crazy Love 1. Barboru, tentokrát ovšem v sedle jejího druhého koně Lipton Saimon, komise ocenila také v soutěži „styl jezdce". Tyto soutěže se konají už pět let, jsou zaměřené na jezdce do 18 let a jejich cílem je zvýšit bezpečnosti při terénních zkouškách. Součástí Jarní všestrannosti byly také šampionáty mladých koní a výsledky jezdců jsou započítávány do Národního poháru ČJF ve všestrannosti, a to jak dospělých, tak i dětí a juniorů.

Kompletní výsledky všech soutěží jsou k dispozici na stránkách závodiště a také v Jezdeckém informačním systému České jezdecké federace

Závody Jarní všestrannosti byly poznamenány nešťastným pádem na opracovišti. Jezdkyně překonala překážku bez kontaktu s ní, bohužel však následně došlo k pádu koně, který ji zavalil. Žena byla po okamžitém zásahu přítomného lékaře s vážnými zraněními a v bezvědomí převezena do nemocnice, kde bohužel svým zraněním podlehla. Po této nešťastné události byly závody zrušeny.

Dostihový spolek a.s. tuto informaci přijal s hlubokým zármutkem a vyjadřuje soustrast rodině a všem blízkým.

Zdroj a foto: Dostihový spolek, a.s.