Kolekce fotografií Miloše Fice „Divadelní planetky" je k vidění v pardubickém Theater Clubu…

Nedávno znovuotevřený Theater Club v budově Východočeského divadla v Pardubicích žije uměním. Nejen že tu funguje malé divadélko „Poedium", ale je také prostorem pro pořádání komorních večerů nebo třeba výstav. Tou první jsou fotografie pardubického fotografa a pedagoga Miloše Fice. Jeho „Divadelní planetky" jsou netradičním pohledem na svět divadla a práci pardubických herců.

Návštěvníci Theater Clubu mají příležitost vidět kolekci sedmi snímků, z nichž každý zachycuje jiné představení z repertoáru Východočeského divadla. Miloš Fic s divadlem spolupracuje už deset let a právě tady, po dohodě s ředitelem Východočeského divadla Petrem Dohnalem, poprvé vyzkoušel panoramatické fotky a virtuální 3D prohlídky nových inscenací. Vystavené fotografie jsou transformací těchto panoramatických snímků, jejíchž výsledek připomíná kulaté planety. „Takové fotografie se nepořizují z místa v hledišti. Musíte být na jevišti, fotka musí být z centra dění. Chodím se dívat na zkoušky, hledám ideální kompozici. Pak si herce naaranžuji kolem sebe a fotím," popisuje metodu autor fotografií Miloš Fic. „Jednou jsem si dokonce v jednom představení i zahrál. Dostal jsem tam roli policejního fotografa. A zatímco diváci si mysleli, že jsem jen další herec, dělal jsem skutečné fotky," dodal Fic.

Kolekce fotografií Miloše Fice „Divadelní planetky" je k vidění v pardubickém Theater Clubu
« z 3 »

Autor aktuálně pracuje na kolekci 20 až 30 „planetek" a rád by časem uspořádal výstavu většího rozsahu. V minulosti již vydal knížku těchto fotografií, kterou lze koupit ve Východočeském divadle. Pardubický fotograf s divadlem spolupracuje také na dalších projektech – například fotografování portrétů hereckého souboru. I tento úkol pojal netradičně a kreativně, když členy souboru zachytil v pohybu.

MILOŠ FIC je pardubický rodák, absolvent ČVUT a Lidové konzervatoře Východočeského kraje, kde v oboru výtvarné fotografie absolvoval u prof. Šmoka. V současné době je fotografem na volné noze a pedagogem. Vyučuje fotografii na škole grafického desingu v Pardubicích a nově se bude věnovat také studentům Univerzity Pardubice. Je členem správní rady Asociace profesionálních fotografů ČR, nedávno byl znovuzvolen jejím viceprezidentem. Do roku 2018 působil také ve správní radě evropské asociace. „Celý život jsem byl strojním inženýrem, fotografování bylo vedlejší činností. S odchodem do důchodu se ale stalo mou profesí. Mám velmi rád reportážní fotografii, sportovní fotografii i portréty. Mému srdci nejbližší jsou ale koně a divadlo," prozradil Miloš Fic. 

Zdroj a foto: European Media House s.r.o.