Závěr ledna ve znamení filmových projekcí v Památníku Zámeček

Pardubice – Na druhou polovinu ledna, konkrétně na čtvrtek 26. a úterý 31. ledna, jsme si pro vás v Památníku Zámeček Pardubice nachystali dvě filmové projekce. Těšit se můžete na dokument Příběhy vlastenců a film Boxer a smrt.

Televizní dokument Příběhy vlastenců připomíná události roku 1942. Věnuje se operaci Anthropoid, heydrichiádě, osudům československých odbojářů a pamětníků, připomenuty jsou také popravy příbuzných a spolupracovníků parašutistů v Mauthausenu. Prostor je věnován i Památníku Zámeček Pardubice a výsadku Silver A.

Příběhy vlastenců uvedeme ve čtvrtek 26. ledna od 17:00, po filmu bude následovat diskuze s jeho režisérem Oliverem Malinou Morgensternem. Pro zájemce bude navíc od 19:00 otevřena expozice, kterou si budou moci projít za doprovodu odborného výkladu jednoho z našich průvodců. Vstup pro dospělé je 120 Kč a pro děti 80 Kč a zahrnuje projekci, následnou diskuzi i komentovanou prohlídku. Dokument budou mít možnost zhlédnout i školy, a to ve čtvrtek 26. ledna a v pátek 27. ledna dopoledne v rámci uzavřených projekcí. Po vzpomínkovém aktu z 9. ledna se zároveň jedná o letošní druhé připomenutí začátků působení paradesantního výsadku Silver A na Pardubicku.

Děj filmu Boxer a smrt z roku 1962 je zasazen do koncentračního tábora, jehož velitel je amatérským boxerem. Jako partnera k tréninku si mezi vězni vybere Jána Komínka, také boxera amatéra, kterému se tak začne dostávat speciálního zacházení. Mezi zdmi koncentračního tábora však nemůže jít o fairplay ani při sportovních zápasech. Zajímavostí může být, že Památníku Zámeček se týká i téma boxu – člen pardubického gestapa Walter Kröger, který stál za mnoha brutálními výslechy, byl bývalým profesionálním boxerem. Československá vládní komise pro stíhání nacistických válečných zločinců po Krögerovi dokonce pojmenovala vyšetřování pardubického gestapa jako „Boxer".

Snímek Boxer a smrt bude promítán 31. ledna od 18:00 ve spolupráci s Institutem Paměti národa Pardubice. Jedná se o první ze čtyř plánovaných společných projekcí, na další se můžete těšit vždy poslední úterý v měsíci. Vstupné je dobrovolné. Uvedení Boxera a smrti vztahujeme k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna.

Oba filmy budou promítány v kinosále Památníku Zámeček Pardubice. Věříme, že specifická atmosféra projekčního místa vytvoří ojedinělý divácký zážitek.

Autor: Kateřina Hloušková
Zdroj a foto: Památník Zámeček / Zámeček Memorial