Záchrana života i příkladná služba. Ocenění v Pardubicích převzali čtyři strážníci městské policie

Pardubice – Tradiční setkání strážníků s jejich vrchním velitelem, tedy primátorem města Pardubic Janem Nadrchalem, proběhlo v první pracovní den nového roku na pardubické radnici. Strážníkům i civilním zaměstnancům popřál do nového roku hodně štěstí, zdraví a pracovních úspěchů. Při této příležitosti poděkoval i nový ředitel pardubické městské policie Bc. Jan Halda strážníkům za věrné služby, přičemž šestice mužů v uniformě oslavila již 30 let ve službě. Poděkování náleželo i čtyřem strážníkům, kteří během své služby v uplynulém roce zachránili lidský život nebo příkladně odvedli svou službu. 

Dne 6. ledna 2022 zasahovali strážníci Milan Váňa společně s kolegou Viktorem Husákem
u případu podnapilé ženy, která se dožadovala pomoci od jiných řidičů v prostoru benzínové čerpací stanice. 

Strážníci zpozorovali, že žena při jednání s nimi bledne a upadá do šoku. Při zjišťování příčin problémů si všimli na jejím oděvu drobných kapek krve. Bližším ohledáním zjistili, že má žena bodné poranění zad a krev se ji vzhledem k mrazivému počasí vpíjela do několika vrstev oblečení. Proto nebylo možné si zranění všimnout dřív. Strážníci ihned poskytli zraněné ženě první pomoc a její stav kontrolovali do příjezdu záchranné služby. Poté na místo přivolali
i hlídku státní policie, která si s podezřením na spáchání trestného činu celou událost převzala k dalšímu šetření. Strážníci Milan Váňa a Viktor Husák byli za nejen tento čin oceněni stužkou za příkladný výkon služby. 

Dne 17. listopadu 2022 vyjela hlídka strážníků ve složení Adam Koubek a Lukáš Drášil k muži, který upadl v garáži rodinného domu.
Muž stačil zavolat na tísňovou linku 156 a požádat o pomoc. I přesto, že se na místě nehody nacházeli dva příbuzní, nikdo příliš bedlivě nesledoval jeho zdravotní stav. Strážníci zjistili, že muž nedýchá, proto okamžitě zahájili kardiopulmonální resuscitaci, kterou prováděli až do příjezdu záchranné služby. Po zhruba dvaceti minutách se podařilo muže oživit. Strážníci Adam Koubek a Lukáš Drášil za pohotovou reakci a včasně poskytnutou první pomoc obdrželi stužku za záchranu života. 

Mgr. Lucie KlementováPreventivní a informační služba
Městská policie Pardubice