Z Pasíček vycestovali další zdraví dravci

Chrudimsko – Záchranná stanice a ekocentrum Pasíčka, která se stará o různým způsobem handicapovaná zvířata, vypustila do přírody další zdravé jedince. Tentokrát se jednalo o dvě poštolky obecné a jestřába lesního, které do přírody osobně vyslala náměstkyně primátora Jiřina Klčová.

„Je to krásný pocit vidět, jak se tito dravci opět rozlétli tam, kam patří. Záchranné stanici v Pasíčkách patří velké poděkování za to, co dělá. S vedoucím stanice jsme si společně celý areál prošli a musím říci, že zvířat, o které zaměstnanci pečují, je zde opravdu hodně. Značnou část času pracovníci věnují také dětem, pro které zde pořádají různé ekovýchovné programy, naučné a víkendové pobyty, adaptační kurzy či školy v přírodě. Záchranná stanice Pasíčka se ujímá také zvířat odchycených na území Pardubic, proto město do Pasíček pravidelně posílá dotační podporu, která letos činí 300 tisíc korun," popisuje svou návštěvu Záchranné stanice v Pasíčkách náměstkyně primátora zodpovědná za životní prostředí Jiřina Klčová. Ta se v areálu navíc potkala se žáky ZŠ Staňkova, kteří zde jeden z pobytů absolvovali a dohlíželi samotnému vypouštění dravců.

Zaměstnanci stanice ročně odchytí zhruba 1600 zvířat, z toho asi čtvrtina jsou právě jedinci odchycení v Pardubicích. Důvody odchytu jsou přitom různé. „Mezi nejčastější příčiny odchytu patří především zlomeniny, otrava, poškozené peří, otřesy a různé pohmožděniny, popáleniny od vysokého napětí, velký počet tvoří také mláďata, která vypadnou z hnízda. Rádi bychom areál modernizovali, ať můžeme naši péči ještě rozšířit, mít více prostoru pro zvířata s trvalým handicapem, která se do přírody již vrátit nemohou. Tito jedinci pak zůstávají v péči stanice nastálo," podotýká vedoucí stanice Josef Cach, podle jehož slov chodu stanice výrazným způsobem pomáhají také dobrovolníci. 

Posláním Záchranné stanice Pasíčka je záchrana zvířat z volné přírody na území Pardubického kraje a realizace ekovýchovných programů zejména pro děti a mládež. Součástí areálu je i veřejnosti přístupná expozice zvířat žijících v České republice a pokud by právě i veřejnosti chtěla nějakým způsobem pomoci, možností je několik. Buď je možné přispět finančně či materiálně nebo se stát dobrovolníkem či některé ze zvířat adoptovat.

Podrobnosti o Záchranné stanici Pasíčka včetně informací o činnosti a nabízených programech jsou k dispozici na webu https://www.pasicka.cz/.

Autor: Iveta Koubková
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic