Vypsaná fixa prožívá úspěšný rok a těší se na klubové turné. Začne ve Chvaleticích

Pardubice/Chvaletice – Oblíbená pardubická skupina Vypsaná fiXa letos prožívá úspěšný rok. Kapela ze „San Piega", jak překřtila své domovské město, získala v dubnu vůbec poprvé v historii prestižní ocenění Skupina roku na Cenách Anděl

Nyní má za sebou vydařenou letní sezonu a chystá se na klubové turné s názvem Bestiální kusy. To odstartuje v sobotu 7. říjnaCoolturáku u Domu kultury Chvaletice a bude pokračovat mimo jiné také koncertem v pardubickém hudebním klubu Žlutý pes, a to v sobotu 11. listopadu.

Co Vypsaná fiXa má v poslední době za sebou a co před sebou? Na to jsme se zeptali jejího frontmana MICHALA MAREDU, kterému málokdo řekne jinak než „Márdi"

Letní sezona plná festivalů a koncertů pod širým nebem je za námi. Jak ji hodnotíte?

Byla to asi jedna z nejlepších, co jsme kdy za 29 let naší existence měli. Shodli jsme se v kapele na tom, že letošní letní sezona byla parádní. Hodně jsme hráli. Nikde nebyl žádný průšvih, nezničilo nás počasí. Všude byly mraky lidí. Nikam jsme v podstatě nepřijeli pozdě. Všechno jsme zvládli. Díkybohu za ty dary! Byli jsme opravdu spokojení.   

Radost můžete mít i z toho, že díky vám dost často na různých místech po celé republice zní například, že „třída Míru není žádná Broadway". Jaké jsou vaše pocity, když si texty o vašem domovském městě broukají také fanoušci, kteří třeba lokality, o nichž zpíváte, vůbec neznají?

My se k našemu městu hrdě hlásíme. Inspirovalo mě k napsání celé řady textů. A dokonce na internetu existuje San Piego stezka, na které lákáme nejen naše fanoušky, aby poznali hlavní město našich písní. Tímto způsobem se vlastně staráme i o turistický ruch v Pardubicích. (smích)

Máte před sebou koncertní šňůru nazvanou Bestiální kusy. Na co se lidé mohou těšit?

U této klubové šňůry jsme si řekli, že to nebudeme tak úplně přehánět. Do konce roku nás čeká 12 koncertů. 

To na vás není zrovna moc. Byly doby, kdy jste za rok stihli i přes stovku koncertů… 

Ano, to je pravda. Ale po covidu jsme hráli opravdu hodně, tak jsme se teď rozhodli, že ke konci roku trochu zvolníme. 

Co bude hlavní myšlenkou tohoto turné?

Album Bestiálně šťastní jsme se po 20 letech, které uplynuly od jeho vzniku, rozhodli vydat také na vinylu. Naším záměrem bylo zahrát v místech, kde jsme vystupovali, když jsme tuto desku tehdy čerstvě nahráli.

Jak vůbec vznikl nápad s vinylem?

Chtěli jsme vydat na vinylu naše historicky první čtyři alba. A tak jsme zažádali o práva. Jenže jsme je od bývalé firmy, která teď sídlí v Polsku, nedostali. A tak jsme po pěti letech neúspěšného mailování a jednání využili klauzuli, že si můžeme všechny písničky, které tam jsou, nahrát znovu a pak si s nimi dělat, co chceme. Tak jsme to takhle provedli. 

Podzimní „retro tour" Bestiální kusy začne v sobotu 7. října 2023 ve Chvaleticích. Proč jste se rozhodli pro toto místo?

Náš bubeník Petr „Pítrs" Martínek při cestách v dodávce neustále říkal, že by bylo dobré tam zahrát, protože toto místo prochází koncertní reinkarnací. A tak tam zahrajeme. Doufáme, že někdo do Chvaletic dorazí. 

Máte na chvaletický kulturní dům nějaké vzpomínky?

Byl jsem tam na mém prvním koncertu skupiny Lucie. Na to si moc dobře pamatuji. Pak jsem se tu objevil i na nějakých dalších akcích a kapelách.

V sobotu 11. listopadu vás čeká koncert na domácí půdě v pardubickém hudebním klubu Žlutý pes.

Tam se také moc těšíme! U „Žluťáka" už jsme docela dlouho nehráli. Naposledy to bylo před 4 lety, kdy jsme tam slavili 25. výročí kapely. Je to pro nás kultovní místo, základna, ze které jsme vyrazili do světa. Současní provozovatelé se o klub dobře starají. „Žluták" funguje skvěle. Jsme za to rádi a věříme, že bude vyprodáno.     

Co bude tvořit jádro koncertů turné Bestiální kusy?

Půjde o pestrý mix našich písniček. Zhruba 2/3 koncertu budou tvořit skladby, které se objevují na naší znovu vydané desce Bestiálně šťastní. Doplníme je o pecky z našeho zatím posledního alba Kusy radosti a také klasickými hitovkami, které prostě lidé chtějí slyšet.

O kolik písní zhruba půjde?

Náš dosavadní rekord máme asi z Plzně, kde jsme na jedné akci zahráli 37 písní. V klubech chceme dát od 30 do 35 skladeb. Je to přece jen trochu víc než u klasického festivalového setu. V klubu si to naši fanoušci mohou pořádně užít a úplně vyždímaní po koncertu odejít. (smích)   

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Vypsaná Fixa