Velký svět malých hrdinů – výstava českého loutkového filmu na Zámku Pardubice…

Pardubice – Kdo by netoužil stát se aspoň na chvíli součástí příběhu oblíbeného filmového hrdiny? Výlet do pozoruhodného světa animovaných loutkových postaviček teď můžete zažít na výstavě Velký svět malých hrdinů ve Východočeském muzeu v Pardubicích. Figurky a dekorace se z filmových studií, ateliérů tvůrců i uměleckých sbírek se od 15. června do 21. října 2018 zabydlely na Zámku Pardubice.

Raketa z Lajky i Chaloupka na vršku

„Velký gotický sál zaplnily scény z populárních seriálů Chaloupka na vršku Šárky Váchové a Pat a Mat Vladimíra Jiránka a Lubomíra Beneše, z trilogie Fimfárum podle oblíbené knížky pohádek Jana Wericha, z dlouhometrážních snímků Na půdě aneb kdo má dneska narozeniny? Jiřího Barty a loňské novinky Lajka Aurela Klimta," vyjmenovává některé z filmových exponátů Michaela Mertová, která je společně s Milanem Svatošem kurátorkou výstavy. Návštěvníci se ocitnou i ve světě krátkometrážní Vánoční balady, kterou plánoval podle vlastního scénáře původně realizovat Břetislav Pojar, jeden z velikánů české loutkové animace. Z tvorby nejmladší generace si návštěvníci prohlédnou hlavní představitele krátkého filmu První sníh Lenky Ivančíkové a internetové série Až po uši v mechu Filipa Pošivače a Barbory Valecké.

Na chvíli animátorem

Zvídaví návštěvníci ocení možnost podrobně prostudovat všechny detaily vystavených loutek a exponátů, které zahlédli během projekce filmu často jen letmo, ale i příležitost seznámit se s ukázkami z výrobního procesu filmové loutky. Pro ty kreativní je připraven i interaktivní prostor," vysvětluje výtvarnice výstavy Veronika Doutlíková. Návštěvníci zde mohou rozpohybovat skutečnou filmovou loutku a vytvořit krátké animované video. Přímo v sále si na magnetické tabuli vyzkouší, jak animátor mění náladu postav – výměnou a posouváním jednotlivých částí obličeje tvoří výraz jejich tváře.

Návštěvníci také na vlastní oči spatří skutečného Hupa a Hopa, opičí hrdiny oblíbeného večerníčkového seriálu z roku 1968. Ty před nedávnem daroval Východočeskému muzeu Lubor Šušlík, u kterého je před svou emigrací uschoval sám režisér večerníčku Alexandr Zapletal.

Hrdinové ožijí v rondelu

V Arnoštově rondelu vznikl malý kinosál, kde vystavení hrdinové skutečně ožijí v ukázkách z jednotlivých filmů a seriálů. V září pak výstavu doplní speciální projekce filmu Vánoční balada.

Výstava je vhodná pro všechny věkové kategorie, ideální pro rodiny i školní výpravy. Potěší příznivce současné české jak komerční, tak nezávislé tvorby. Proto město Pardubice s chutí tuto výstavu Východočeského muzea podpořilo," vysvětluje Jakub Rychtecký, náměstek primátora města Pardubic, který nad výstavou převzal záštitu.

Výstava je přístupná ve Velkém gotickém sále zámku denně mimo pondělí, od 10 do 18 hodin. Vstupné je 70 korun, snížené 35 korun.

Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích