V Pardubicích změřili své síly nejlepší mladí chemici pěti krajů

Pardubice – Ve středu 11. ledna 2023 se v prostorách Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích (SPŠCH) uskutečnilo regionální finále 16. ročníku soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR. 29 finalistů z 18 základních škol změřilo své síly v laboratorních dovednostech a poté se zúčastnilo interaktivní chemické show. Učitelé absolvovali doprovodný program společnosti Explosia.

Soutěž odstartovala v září loňského roku a její základní kola probíhala v pěti krajích: Pardubickém, Královéhradeckém, Středočeském, Libereckém a v Kraji Vysočina. Celkem se klání zúčastnilo téměř 7 000 žáků devátých tříd ze 195 základních škol. „Letošní rekordní účast dokládá, že po covidovém útlumu jsou školy opět v dobré kondici a žáci i učitelé jsou nakloněni aktivitám nad rámec svých povinností. Dnešní soutěžící, kteří se probojovali dvěma koly teoretického testování až do finále, zasluhují velké uznání. Prokázali nejen vynikající znalosti a vědomosti, ale i nesporný talent, který je předurčuje k tomu, aby se chemie stala jejich studijním oborem," konstatuje ředitel pořádající SPŠCH Jan Ptáček

Finále prověřilo praktické dovednosti soutěžících. Úkolem talentovaných chemiků bylo vypracovat laboratorní úlohu, zaměřenou na stanovení množství vitaminu C pomocí neutralizační odměrné analýzy. Praktickou část úlohy doplnil krátký test teoretických znalostí a chemických výpočtů. Po 120 minutách práce se finalisté shodli, že zadání nebylo jednoduché, ale dokázali si s ním poradit. Laboratorní úloha pro mě byla těžší než výpočty nebo teorie, protože vyžadovala naprostou přesnost, což není moje nejsilnější stránka. Přesto si myslím, že jsem si vedla docela dobře, a doufám, že se umístím do desátého místa. Chemie mě moc baví a chtěla bych se jí věnovat dál. Jednu z přihlášek na střední školu jsem si proto podala i na zdejší průmyslovku," svěřila se Tereza Salátová ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou. 

Souběžně s děním v laboratořích probíhal i doprovodný program pro učitele, který si připravila společnost Explosia. Tiskový mluvčí Martin Vencl představil přítomným prezentaci o historii i současnosti firmy a poté besedoval s učiteli o aktuální situaci v chemickém průmyslu. „Jsme rádi, že můžeme debatovat se zástupci škol, neboť právě oni jsou těmi, kteří výrazným způsobem žáky ovlivňují a připravují je pro dospělý život. Kdo jiný by měl mít představu o tom, jaké jsou aktuální potřeby firem, na čem jim záleží a kam směřují, než právě učitelé? Těší nás, že jim můžeme představit náš obor, který je v rámci republiky unikátní," vysvětluje Martin Vencl.

Finálový den završila odpolední interaktivní chemická show. Lektoři SPŠCH předvedli žákům a pedagogům řadu efektních experimentů, kterými lze zpestřit výuku chemie. „Stále platí lety ověřená pravda, že jeden dobře provedený pokus vydá za desítky hodin nudné teorie. Působivý experiment dokáže totiž okouzlit a nadchnout, což je prvotní předpoklad pro vzbuzení hlubšího zájmu o jakýkoli obor," objasňuje ředitel SPŠCH Jan Ptáček.

Slavnostní vyhlášení výsledků regionálního kola soutěže proběhne 22. března 2023 v pardubickém ABC klubu. „Předání cen bude mít podobu společenské události s bohatým doprovodným programem. Kromě tanečních vystoupení, ukázek chemických pokusů, kosmetického salonu a závěrečné diskotéky se úspěšní mladí chemici a jejich učitelé mohou těšit na velmi atraktivní ceny. Ty jim předají zástupci firem a společností, které soutěž podporují," přibližuje za organizátory Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing.

Slavnostním vyhlášením výsledků ale soutěž ještě nekončí. Sedm nejlepších žáků z pardubického regionu postoupí do celostátního finále, které 13. června 2023 pořádá Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice ve spolupráci se Svazem chemického průmyslu ČR a MŠMT. Celostátní finále rozhodne o tom, kdo se stane králem mladých chemiků pro rok 2023. 

Více informací na www.mladychemik.cz a www.mladychemikcr.cz

Autor: Robert Čebiš
Zdroj a foto: Czech marketing, s.r.o.