Úvodní Pardubice s diváky i nabitými dostihy…

Pardubice – Úvod dostihové sezóny patřil především rovinovým dostihům, když dosud se odběhla pouze dvojice steeplechase v Karlových Varech, ale v sobotu se naplno rozjede také překážková sezóna. Na programu je totiž zahajovací dostihový den v Pardubicích.

Jedná se také o první letošní dostihový den, který se díky zlepšené epidemiologické situaci uskuteční s výraznější účastí diváků. Ti budou moct sledovat osmičku početně obsazených dostihů, když na startovních listinách figuruje celkem 111 koní.

Početně nejméně obsazený je vrchol programu, tedy Cena města Pardubic – Úvodní Cross Country Koroka (Stcc, I. kat., 4500 m). Na její start se totiž postaví pouze osmička koní, ovšem loni dva z nich slavili jedničkové vítězství. V roli favorita pravděpodobně odskočí Evžen, který v loňské edici dostihu obsadil čtvrtou příčku. Tehdy ale byla konkurence ještě silnější a v pěti letech se poprvé utkal se staršími soupeři. Jinak během dva roky dlouhé překážkové kariéry nepoznal svěřenec Štěpánky Myškové porážku. Dvakrát přitom zvítězil na mítinku Velké pardubické. Předloni suverénně ovládl Cenu ČASCH, tedy vrchol sezóny pro čtyřleté krosaře. Drama nepřipustil ani v loňské Ceně Vltavy, která se koná na stejném kurzu jako sobotní vrchol. V jeho sedle bude manžel trenérky Jaroslav Myška.

Kvalitní duo chystá na dostih trenér Josef Váňa. Aeneas (Kratochvíl) je stejně jako Evžen teprve šestiletý a patří k nastupující generaci. Loni lehce ovládl Memoriál Evy Palyzové v Lysé nad Labem, ale talent ukázal i v Pardubicích. V Ceně Vltavy obsadil čtvrté místo, když na Evžena ztrácel přes 8 délek. Dusigrosz (Bartoš) startuje především na francouzských a italských drahách. Loni skončil třetí v předzkoušce Gran Premia Merana, které pro pád nedokončil. Následně absolvoval krosovou premiéru, ale na Irské lavici ztratil jezdce. Třídu tedy nepochybně má, nicméně s pardubickými specifiky se teprve seznamuje. 

Dvojici svěřenců bude mít na startu také trenér Stanislav Popelka. Lombargini dříve často padal, ovšem s žokejem Janem Faltejskem si rozumí, když společně skončili druzí v poslední edici Ceny Labe. Naopak vyhlášeným spolehlivcem je jeho tréninkový kolega Marcus Aurelius (Stromský). Ten loni mítink Velké pardubické vynechal, ovšem na kontě má dvě stříbra z Ceny Vltavy.

Mr Spex (Odložil) na loňském mítinku Velké pardubické triumfoval v Memoriálu Jana Kašpara pro pětileté krosaře. Slovenský Kaiserwalzer (Brečka) se s minulou sezónou rovněž rozloučil vítězně, když uspěl v trojkovém handicapu. Slabší výsledky, ale v to silnější konkurenci, loni sbíral Dulcar de Sivola (Borč). Ten byl v šesti letech nejmladším účastníkem poslední Velké pardubické, kterou zvládnul se ctí, když jejím cílem procválal na devátém mstě.

Zbytek programu sice tvoří „pouze" dostihy třetí a čtvrté kategorie, ale také v nich najdeme řadu velkých jmen. V prvním překážkovém dostihu pro tříleté, kterým je Cena Slavia pojišťovny a.s. (PP, IV. kat., 2800 m), se totiž představí Albatros (Bořánková). Svěřenec Heleny Vocáskové sice loni vyhrál Cenu zimního favorita, tedy vrchol sezóny pro dvouleté koně, přesto byl během zimy vykastrován a před klasickými dostihy dává přednost překážkám.

Také mezi staršími proutěnkáři v Ceně podporovaná společností PROVET (PP, IV. kat., 3400 m) najdeme několik koní s jedničkovou výkoností na rovině. Vítěz Velké červnové ceny Saul (Bartoš) už jedničkový úspěch zapsal i na překážkách, když předloni zvítězil ve Zlaté sponě tříletých. Svenson (Vyhnálek) loni skončil druhý v St Legeru, polobratr Subway Dancera Silver Seam (Odložil) vyhrál Rakouské derby a Res Judicata (Faltejsek) předloni obsadil třetí příčku ve Slovenském derby.     

Ve výčtu hvězd úvodní pardubického mítinku nemůže chybět ani dvojice účastníků Ceny za podpory PREMIN (Stcc, IV. kat., 4300 m). V nejpočetněji obsazeném dostihu dne, na jehož startu bude rovných dvacet koní, se totiž po vynechané loňské sezóně vrátí na dráhu Izynka (Matuský). Svěřenkyně Čestmíra Olehly předloni ovládla Úvodní cross country Koroka a také je dvojnásobnou vítězkou z mítinku Velké pardubické. Asi ještě vyšší třídu ukázal Františkem Holčákem připravovaný Mustamir (Čmiel). Předloňský vítěz Zlatého poháru nestartoval od května a pardubický kros si vyzkouší poprvé.

Specialistům na krátké krosy je vyhrazený Pohár BICZ holding 2020 (Stcc, III. kat., 4400 m). Už několik let patří k elitním rychlíkům Starbuck (Novák), když loni získal další dvojkové vítězství. V jedenácti letech je ovšem svěřenec Pavla Polese minimálně o tři roky starší než každý z desítky jeho vyzyvatelů. Z nich mezi zvučná jména patří Kifaaya (Kubík), který šel sice v posledních letech s formou dolů, ale před třemi roky vyhrál Gran Corsa siepi di Merano (Gr.1) a prosadil se i v krátkém pardubickém krosu.

Zmínku si zaslouží minimálně ještě kvalitnější z dvojice vyrovnaných handicapů Cena společnosti CHARVÁT Group s.r.o. (Stcc, III. kat., 4400 m). Do ní s nejvyššími váhami nastoupí v Ceně Labe třetí Sottovento (Bartoš) a v handicapu při Velké pardubické vítězný Saint Joseph (Faltejsek). Nahoru může jít dvojice nejmladších koní v poli, tedy pětiletý vítěz Ceny ČASCH Shent (Odložil) a šestiletý East River (Kratochvíl), který loni skočil druhý v Memoriálu Jana Kašpara.

Zahajovací dostihový den 20. června 2020 

PROGRAM DOSTIHOVÉHO DNE 

13:00 Cena Slavia pojišťovny a.s. (040106) 
13:35 Cena podporovaná společností PROVET (040107) 
14:10 Cena za podpory společnosti ENIGOO s.r.o. (040105) 
14:45 Cena za podpory PREMIN (040104) 
15:20 Pohár BICZ holding 2020 (040103) 
15:55 Cena společnosti CHARVÁT Group s.r.o. (040102) 
16:35 Cena města Pardubic – Úvodní Cross Country Koroka (040101) 
17:10 Cena Dostihového klubu (040108) 

Zdroj a foto: Dostihový spolek a.s.