Univerzity organizují v Pardubicích akci EUforia Stage. Předznamená české předsednictví EU

Pardubice – Šest českých vysokých škol se spojí na akci, která předznamená priority českého předsednictví v Radě EU. Jednodenní festival EUforia Stage zve ve středu 11. května do Pardubic na aktivity, zábavu i gurmánský zážitek. Návštěvníci se mohou těšit i na vystoupení českých kapel Sto zvířat, Voxel nebo Vanua2.

Univerzitní projekt chce oslovit žáky, studenty, akademiky i veřejnost a seznámit je s prioritami blížícího českého předsednictví v Radě EU. Akce Univerzity Pardubice, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Technické univerzity v Liberci, Univerzity Hradec Králové, Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích a Západočeské univerzity v Plzni nabídne informace o propojení evropských univerzit, příležitostech studia v zahraničí, nebo o způsobech levného cestování. Chybět nebude speciální diskusní stage, kvízy nebo soutěže ve stáncích jednotlivých vysokých škol, na které navážou koncerty známých českých kapel. Vystoupí skupiny Vanua2, VOXEL & Spol. a Sto zvířat.

Evropskou atmosféru podtrhne také nabídka občerstvení. Zájemci mohou ochutnat jídla typická pro jednotlivé země Evropské unie, např. španělské churros, řecké a francouzské sýry, maďarské i německé klobásy, belgické hranolky nebo zmrzlinu podle italských receptur. Celou akci moderuje Pavel Cejnar.

Akce se koná pod záštitou Vlády ČR a s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Bude vrcholem Multikulturního týdne v Pardubicích. Vstup na ni je zdarma. České vysoké školy v rámci projektu nabídnou v roce 2022 podobné akce také v Praze a v Brně.

Česká republika se ujme půlročního předsednictví od 1. července, podruhé v historii. Poprvé předsedala Radě Evropské unie od poloviny roku 2009. Předsednická země určuje agendu a priority Rady a stává se na půl roku centrem rozhodování o unijní politice. Předsednictví vede zasedání Rady a zastupuje ji na jednáních s Evropským parlamentem a Evropskou komisí. Premiér předsedající země reprezentuje Unii navenek. Členské státy vykonávající předsednictví spolupracují v rámci tříčlenné skupiny, která připravuje společný program pro Radu na 18měsíční období. Česká republika bude tvořit trio s Francií a Švédskem.

PROGRAM EUforia STAGE11. května 2022
ul. U Stadionu Pardubice (u zdymadla)

15:00 – Zahájení akce – moderátor Pavel Cejnar
15:20 – Dům zahraniční spolupráce – Možnosti zahraničních studentských cest
15:35 – Eurocentrum Pardubice – Priority českého předsednictví v Radě EU
16:05 – Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice – Jak cestovat vlakem po Evropě levně a efektivně
16:30 – Univerzita Hradec Králové – Debata na téma členství ČR v EU
17:30 – koncert skupiny Vanua2
19:00 – VOXEL & Spol.
20:45 – Sto zvířat

Autor: Mgr. Martina Macková – vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice
Zdroj a foto: Univerzita Pardubice