Umění i řemesla jsou pro mnohé odsouzené důležitou terapií…

Pardubice – Podle obrazu s názvem Free heart (svobodné srdce) se jmenuje výstava obrazů, keramiky a hraček, které vznikly v terapeutickém centru pardubické věznice. Veřejnost se s nimi může seznámit až do 9. října v přízemních prostorách Krajské knihovny v Pardubicích na Pernštýnském náměstí.

Vystavení prací inicioval hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Když jsem viděl při své návštěvě věznice, co všechno tu při terapiích vzniká, domluvili jsme se nejprve na šití látkových maskotů pro účastníky zimní dětské olympiády. Sklidily velký úspěch a na celkem složitém tvaru klokanů s kapsou a mládětem se někteří odsouzení velmi zdokonalili v krejčovském řemesle. Pozoruhodná díla byla také v místním ateliéru, a tak vznikla myšlenka je ukázat i veřejnosti."

Zahájení výstavy
« z 9 »

Vhodný prostor k představení těchto prací našel Pardubický kraj ve výstavním sále Krajské knihovny. „Touto místností procházejí všichni návštěvníci oddělení pro dospělé čtenáře, oddělení odborné literatury a čítárny, takže je tu docela velký provoz. Najdou tady nyní více jak desítku obrazů a další předměty vystavené ve vitrínkách," uvedla ředitelka knihovny Radomíra Kodetová.

Obrazy vznikají v rámci takzvané arteterapie. „V naší věznici máme samostatné terapeutické centrum, kde s odsouzenými pracuje zkušený tým zaměstnanců věznice.  Zaměřují se na potlačování závislostí, na prevenci návratu k trestné činnosti a na získání reálného náhledu na život. Jednou z forem je právě arteterapie, využívají i  pohybovou terapii, terapii prací a od letoška také apiterapii – včelaření," konstatuje ředitel Věznice Pardubice plukovník Josef Pšenička.

V dílnách a ateliéru centra odsouzení vytvářejí obrazy, keramiku, výrobky ze dřeva a špejlí nebo textilní a dřevěné hračky. Na výstavě jsou obrazy z volné tvorby, ale řada děl vzniká také na zadané téma v rámci terapie. Zvláště u obrazů některých autorů mohou návštěvníci výstavy nahlédnout do světa lidí, kteří byť za mřížemi, touží mít svobodné srdce.

Zdroj a foto: Pardubický kraj