Ukrajinci chtějí obyvatelům Pardubic poděkovat, chystají úklid města i koncert

Pardubice – Ukrajinská komunita plánuje během nadcházejícího víkendu poděkovat městu a jeho obyvatelům za vstřícnost a toleranci, s jakou přijímají aktuální situaci v Evropě spojenou s válečným konfliktem na Ukrajině. V sobotu budou společně se Službami města Pardubic uklízet zelené části města, v neděli zvou širokou veřejnost na kulturu – v rámci koncertu vystoupí mj. zpěvačka Ruslana, vítězka Eurovision Song contest a World Music Awards, která výtěžek z akce odveze ukrajinské armádě a zraněným v Buchi.

„Je potěšující, že většina uprchlíků z Ukrajiny vzala svoje nové útočiště nejen jako toho, od koho dostávají, ale jsou logicky ochotni pomoc vracet. Obě dvě zmiňované aktivity může někdo považovat za maličkosti, nebo pár kapek v moři. Ale já v tom vidím spíše symboliku. Když od někoho dostáváte, je logické v mezích možností poděkovat nebo možnými způsoby pomoc oplácet. A to je dobře, že se děje," uvedl primátor města Pardubic Martin Charvát. 

Poslední den v dubnu budou Ukrajinci společně se Službami města Pardubic od rána uklízet zelené plochy ve městě. „Ukrajinci v Pardubicích nás oslovili, zda by ve spolupráci s námi nemohli uklidit či jinak zvelebit město. S nadšením jsme společně vytipovali dvě lokality – v Lesoparku na Dukle budeme rádi, když nám pomohou s čištěním obrubníků u mlatových cest a sbíráním větví, v Tyršových sadech zase budeme společně hrabat listí a starou trávu a uklízet nepořádek. Za tuhle nabídku jsme velmi rádi, děkujeme, že díky této spolupráci můžeme realizovat činnosti nad rámec běžné údržby," uvedla mluvčí Služeb města Pardubic Klára Sýkorová.

V neděle se poděkování občanům Pardubic ponese v kulturním duchu. Ukrajinci srdečně zvou na koncert pro dobrou věc s názvem Duše Ukrajiny, který se uskuteční 1. května od 17 hodin v Atriu Paláci Pardubice. „Cílem našeho koncertu je upřímně poděkovat všem lidem dobré vůle, městu a všem, kteří materiálně či finančně pomohli lidem z Ukrajiny, kteří uprchli před válkou. Koncert je charitativní a finanční prostředky, které budou věnovány u vstupu do sálu, budou věnovány na pomoc zraněným v Buchi a také na pomoc naší armádě, výtěžek osobně předá jedna z hlavních účinkujících, zpěvačka Ruslana," zve na koncert řeckokatolický farář z Pardubic Marian Kurylo. Nejznámějším interpretem je zmíněná vítězka Eurovision Song Contest a vítězka World Music Awards Ruslana, Dalšími účinkujícími budou umělci z Ukrajiny Zenovi Huchok Oleg Kovalchuk a Andriy Pyrih. Hlavními účastníky koncertu však budou ukrajinské, nyní pardubické děti, které připravují taneční vystoupení.

Autor: Alexandra Tušlová
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic