Turistické informační centrum Pardubice společně s Nadací Leontinka ukáže cestování novýma očima…

Pardubice – Už 4. října zahájila Nadace Leontinka svou putovní výstavu cestovatelských fotografií k dárcovskému projektu S Leontinkou kolem světa, který podporuje vzdělávání dětí nevidomých rodičů. Jako první se výstava objeví v Pardubicích, postupně ale procestuje i další města České republiky.

Návštěvníkům výstavy se představí originální autorské fotografie z různých koutů světa, od Grónska a Irska až po Barmu či Mongolsko. Cílem výstavy je ale zejména veřejnosti představit a podpořit program, který pomáhá s přípravou do školy dětem nevidomých rodičů. Vernisáž k celé výstavě, která bude k vidění tři týdny, proběhla 4. 10. ve foyer Turistického informačního centra v Pardubicích (nám. Republiky 1). Fotografie do výstavy Nadaci Leontinka věnovali a podepsali známí cestovatelé, například Radek Jaroš, nejlepší český himalájský horolezec, nebo Karel Wolf, zakladatel festivalu Kolem světa, největšího cestovatelského festivalu u nás.

Jedním z celkem devíti přispěvovatelů je i Petr Jan Juračka, biolog a fotograf, který se sám narodil s vážným zrakovým postižením. „Až tak špatným, že doktoři mým rodičům tvrdili, že patrně oslepnu úplně. Když mi bylo šestnáct měsíců, dostal jsem na nos svoje první brejle a od té chvíle jsem je prakticky nesundal. A dokonce jsem ani neoslepl, ale naopak, užívám si naplno zasněných pohledů z okna, z vrcholků hor, skrz hledáček fotoaparátů a co je pro mě nejvíce typické – skrz mikroskop. Miluji totiž všechny typy světla, barev i tvarů," popisuje svůj pohled Petr Jan Juračka.

V rámci výstavy, která je pro návštěvníky zdarma, bude možné podpořit dárcovský projekt S Leontinkou kolem světa buď přes platformu darujme.cz, nebo zakoupením jedné z vystavovaných fotografií za jednotnou cenu tři tisíce korun. Celý výtěžek z prodeje půjde na pomoc nevidomým rodičům a jejich dětem při vzdělávání.

Jak vzdělávací program funguje, přibližuje ředitelka Nadace Leontinka Barbara Hucková: „Speciálně proškolení studijní asistenti docházejí do rodin a pomáhají dětem ve věku čtyř až patnácti let s předškolní a školní přípravou. Ale nejen to. Podporují děti i v jejich mimoškolních aktivitách, výtvarně spolu tvoří nebo hrají vzdělávací hry. Tito asistenti také dobře rozumí potřebám nevidomých rodičů, usnadňují jim komunikaci se školou a aktivně je zapojují do školní přípravy jejich dítěte."

Pavel Svoboda – Mongolsko

Hlavní myšlenka celého projektu, procestovat virtuálně celý svět a touto cestou podpořit ty z nás, kteří jej na vlastní oči nikdy nespatří, vznikla během lockdownu, kdy si o putování za hranice mohli nechat všichni jen zdát. Formát online výuky pak významně poukázal na problémy nevidomých rodičů, kteří svým, zpravidla zdravým dětem nemohou zprostředkovat stejnou oporu při domácím studiu jako ostatní rodiče.


Nadace Leontinka pomáhá lidem se zrakovým postižením, zejména dětem a studentům. Přináší světlo do života ve všech důležitých oblastech: Finančně přispívá na ranou péči pro děti od 0 do 7 let, osobní asistenci pro nevidomé, vzdělávání, výcvik asistenčních pejsků, zdravotní péči i technologické pomůcky domů a do škol. Spolupracuje s nemocnicemi a dalšími organizacemi, spolufinancuje preventivní screening zraku i výzkum. Velkou energii věnuje také podpoře sportu a hudebních aktivit zrakově postižených a v neposlední řadě šíří osvětu mezi vidícími. Přinášejte společně s námi světlo do života a pomozte zrakově postiženým obstát ve světě, který na zrak spoléhá. www.nadaceleontinka.cz

Zdroj a foto: Turistické informační centrum Pardubice
Foto titulní: Petr Jan Juračka – Irsko
Foto v článku: Pavel Svoboda – Mongolsko