Třetí kvalifikaci ovládl Player

Pardubice – Po tropických teplotách zkropil pardubické závodiště déšť. Na pružné dráze se v hlavním dostihu, třetí kvalifikaci na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou, prosadil 10letý ryzák Player se svým stálým žokejem Marcelem Novákem. Švédský zástupce, Three Is Company, byl v průběhu kvalifikace zadržen. Podmínky pro start ve Velké pardubické splnilo dalších šest koní, nyní jich tedy může nastoupit jednadvacet.

Na start Ceny firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. se po škrtu Stringa postavilo celkem 13 koní. První pád postihl hned na čtvrté překážce, prodlouženém Taxisově skoku, favorita Lombarginiho, když se z jeho sedla poroučel žokej Jan Odložil. Na Irské lavici měl velké problémy Dusigrosz, ale jeho žokej situaci ustál a pokračoval dále. Pole koní vedl žokej Pavel Kašný s Angosturou. Na konci cválali Dulcar De Sivola (Borč), Argano (Liška) a Player (Novák). Posledně zmiňovaný se ale na Anglickém skoku posunul do čela. Švédský zástupce, jehož žokeje Sterna musel kvůli pádu před prvním dostihem vystřídat český jezdec Benš, však ztrácel a před výběhem na travnatý ovál byl zadržen. To už ti nejlepší rozjížděli finiš. V cílové rovině měl nejvíce sil ostřílený Player, ovšem další umístění jsou poměrně překvapivá. Druhý skončil Chicname De Cotte s francouzským žokejem Solignacem, třetí doběhl Argano s žokejem Martinem Liškou, který je zároveň jeho trenérem.

Player se nám v první kvalifikaci ošklivě zaskočil, skončil pátý a my jsme byli zklamaní. Teď předvedl, že je to dobrý kůň a máme se do Velké pardubické na co těšit," řekl vítězný žokej Marcel Novák. Nyní už českého odchovance žádný start nečeká, jen ladění formy před Velkou pardubickou. Spokojený byl také Pavel Vítek, který připravuje valacha Chicname De Cotte. Na druhou neděli v říjnu si přeje zejména měkkou půdu, která jeho koni svědčila i nyní. „On nemá rychlost, ale disponuje obrovskou silou, kterou na tvrdém podkladu neumí ukázat. Dnes tu příležitost měl a dokonale ji využil," řekl trenér Pavel Vítek.

Třetí skončil po boji Argano. Syn výborné klisny Arganty šel prozatím dostih na 4600 metrů, nyní zvládl o 1200 metrů delší trať. „Nepřekvapil mě, čekal jsem ho vepředu. Už nějakou dobu mi ukazuje, že je to vytrvalec, trošku nám nevyšel poslední skok, byli bychom k Playerovi blíž. Ten je ale ještě trochu jinde. Ale pro mě to byl dneska perfektní výkon," řekl trenér a žokej v jednom Martin Liška. Argano si tak vybojoval právo startu ve Velké pardubické, pokud se na něj ovšem postaví, bude Liška řešit s majiteli. „Máme měsíc na to se rozhodnout. Naštěstí má trpělivé majitele, může jít klidně Cenu Labe. On bude nejlepší v 10, 11 letech, teď dospívá," řekl Liška.

Zajímavé výsledky nabídl také rámcový program. V Ceně města Pardubic – Ceně Registany se prosadila favoritka Giannina s Adamem Čmielem. Populární Maková Panenka skončila po třech vítězných startech druhá.

Němčická rodinná tréninková centrála Vocáskových posbírala v devíti dostizích tři vítězství. Hattricku tak dosáhla jejich stájová překážková jednička Adam Čmiel, který zvítězil ještě s Kmotrem a v závěrečném rovinovém dostihu také s favorizovaným Naardenem.

Poslední možnost vybojovat si právo startu ve 132. ročníku Velké pardubické budou mít koně a jezdci první sobotu v září, kdy se poběží závěrečná kvalifikace. Bude jí předcházet páteční dostihový mítink s rovinovými dostihy a dostihy přes proutěné překážky.

Autor: Bc. Kateřina Anna Nohavová
Foto: Monika Suchánková
Zdroj: Dostihový spolek a.s.