TECHNOhrátky a ZDRAVOhrátky ocenily nejšikovnější žáky, udělily Oskara a otevřely Síň slávy

KRAJ – Ačkoliv sezóna TECHNOhrátek a ZDRAVOhrátek dávno skončila, definitivní vyhodnocení uplynulého ročníku proběhlo v úterý 30. ledna v sále Jana Kašpara na krajském úřadě, kde se oceňovali nejkreativnější žáci. Nově se také uvádělo do Síně slávy.

Za přítomnosti náměstkyně hejtmana zodpovědné za oblast zdravotnictví Michaely Matouškové, radního pro školství Josefa Kozla, ředitelů, pedagogů, rodičů, zástupců firem a partnerů projektů se vyhlašovali vítězové jednotlivých kategorií. „Děkuji všem, kteří se podílí na podpoře projektů TECHNOhrátky a ZDRAVOhrátky – organizátorům, školám i partnerům. Uvědomuji si, kolik úsilí vás organizace jedné akce stojí, aby se celý den vydařil podle očekávání. Obrovský zájem žáků je odměnou za vaši práci. Oslavujeme další úspěšně zvládnutý ročník a jsme na prahu nového. Kéž by byl normální, standardní, běžnou a hlavně i dále skvělou a nezpochybnitelnou součástí života škol v Pardubickém kraji," řekl radní Kozel.

O pořadí rozhodovala odborná porota, ale i hlasování na facebooku. V kutilské soutěži Řemeslo doma se hodnotilo 53 přihlášených výrobků ze železa, dřeva, plastu nebo textilu. Celkem se do této kategorie zapojilo sedmnáct škol.

Žáci zdravotnických škol oproti tomu soupeřili ve vytvoření nejzajímavějšího videa, které mělo za cíl představit jejich střední školu a studium. Během čtyř měsíců stihlo jejich videa zhlédnout 10 tisíc lidí. „Jsem ráda, že naše čtyři krajské zdravotnické školy v tomto ročníku připravily pro žáky zajímavý program. Velmi si také cením obrovského zájmu, který byl v tomto ročníku rekordní. Budu ráda když se se žáky ze ZDRAVOhrátek potkám v budoucnu v rámci zdravotnických středních škol nebo nemocnic," dodala náměstkyně Matoušková.

Již tradičně se předávala speciální cena za nejvydařenější akci celého ročníku. Vítězem se stala SOŠ A SOU obchodu a služeb Chrudim. Novinkou bylo otevření Síně slávy TECHNOhrátek pro osobnosti s mimořádnými a dlouhodobými zásluhami o rozvoj technického vzdělávání v Pardubickém kraji. Jejím historicky prvním členem se stal bývalý ředitel společnosti Bühler CZ Jiří Appeltauer.

TECHNOhrátky, kutilská soutěž „Řemeslo doma" (ZŠ) – porota:

1. Arnošt Protivánek (ZŠ Městečko Trnávka) – Kovová růže,
2. Klára Štraufová (ZŠ Jindřicha Pravečka Výprachtice) – Domeček malé čarodějky + Bořek Hanus (ZŠ a MŠ Rosice) – Hammer,
3. Vojtěch Mikulecký (ZŠ bratří Čapků Ústí nad Orlicí) – Ptačí budka;
Facebook: Matěj Mastík (ZŠ Habrmanova Česká Třebová) – Dřevěná sesle se státním znakem.

TECHNOhrátky, kutilská soutěž „Řemeslo doma" (SOŠ)" – porota:

1. Ondřej Bíža (SOU zemědělské Chvaletice) – Traktor,
2. Tadeáš Panchártek (SPŠ stavební Pardubice) – Kovaný koš na deštníky,
3. Matěj Trávníček (SOU Svitavy) – Vlečka + Filip Pechar (SOŠ a SOU technické Třemošnice) – Sada stahováků;
Facebook: Darja Shevchuk (SŠ gastronomická a technická Žamberk) – Truhla z perníku.

ZDRAVOhrátky, videosoutěž „Představ svou školu" – porota:

1. VOŠ a SŠZS Ústí nad Orlicí (Jakub Zrzavý, Nela Kirková, Alena Kaczyńská),
2. SŠZS Chrudim (Kateřina Horká),
3. SZŠ Pardubice (Tadeáš Radiměř, Artur Mrňávek, Andrii Mikheiev);
Facebook: SZŠ Svitavy (Sabina Kubešová, Karolína Kalasová, Alexandra Balašová).

Autor: Tomáš Kopecký
Zdroj a foto: Pardubický kraj