Krajská záchranka se přesune na obchvat Svitav. Stavba by mohla začít v květnu

Svitavsko – Krajští radní na svém pondělním jednání učinili výběrem dodavatele další důležitý krok pro zahájení výstavby nové výjezdové základny Zdravotnické záchranné služby ve Svitavách. Ta vznikne na nově otevřeném obchvatu města a její vybudování je nezbytným předpokladem pro další rozvoj lůžkové části Svitavské nemocnice. Předpokládaná hodnota stavby činila 88 milionů korun včetně DPH. Na základě výběrového řízení byla jako ekonomicky nejvýhodnější vyhodnocena nabídka v částce 65 milionů korun včetně DPH. Stavba by měla začít v květnu, kraj ještě čeká na rozhodnutí o přiznání dotace.

„Vybudování výjezdové základny naší zdravotnické záchranné služby je prvním krokem a nezbytnou podmínku dalšího rozvoje Svitavské nemocnice, jelikož potřebujeme uvolnit přesunem stávající základy prostor pro připravované záměry v areálu nemocnice. Pro jejich realizaci máme v krajském rozpočtu na letošní rok připraveno 25 milionů korun na projektování stavby. V případě samotné základny, která bude pro zlepšení dopravní dostupnosti umístěna na nově otevřeném obchvatu města, který byl otevřen v závěru loňského roku. Oproti předpokládané hodnotě se v rámci stavby dostáváme na částku 65 milionů korun včetně daně, což je částka o 23 milionů korun nižší. Tyto prostředky budeme moci přesunout do dalších připravovaných investic v rámci naší záchranky," řekl hejtman Martin Netolický s tím, že stavba by mohla začít již v květnu.

Podle náměstka hejtmana pro oblast investic Romana Línka se v rámci nyní soutěžených staveb příznivě projevuje aktuální situace ve stavebnictví. „Do výběrového řízení se nám přihlásilo 10 subjektů, což dokazuje vysoce konkurenční prostředí. Také díky tomu se nám podařilo stavbu vysoutěžit za 65 milionů korun včetně daně. Obdobný trend nyní sledujeme také v rámci silničních staveb, které nyní vyhodnocujeme," uvedl Línek.

Ve Svitavách vznikne dvoupodlažní novostavba se sedmi garážovými místy pro zásahová vozidla a výcvikovým střediskem ZZS PAK. „Objekt bude sloužit pro tři výjezdové posádky a bude zahrnovat standardní zázemí pro posádky včetně provozní místnosti, odpočinkových pokojů pro řidiče, záchranáře a lékaře, či skladů zdravotnického materiálu a skladu léků. Budova bude opět ctít společný design, který je na první pohled rozpoznatelný a společný pro všechny základny," vysvětlila náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.

Pardubický kraj v posledních letech vybudoval hned několik moderních výjezdových základen. Patří mezi ně například Chrudim, Holice, Vysoké Mýto, Seč či Moravská Třebová, kde je základna součástí nového pavilonu nemocnice následné péče. Na velkou část základen se kraji podařilo získat evropské spolufinancování. Základna ve Svitavách nebude výjimkou. „Na výstavbu nové základny pro záchranáře ve Svitavách již máme rezervovanou alokaci v rámci Regionálního akčního plánu IROP a vydání rozhodnutí nic nebrání. Takto na projekt získáme až 61 milionů korun z evropských zdrojů," sdělil radní pro evropské fondy a regionální rozvoj Ladislav Valtr.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a ilustrační foto: Pardubický kraj