Světový rekord ve šplhu na laně překonán na MČR v Paláci Pardubice

Pardubice – Matěj Cigl ze Sokola Brno překonal na Mistrovství České republiky letitý světový rekord Aleše Nováka ve šplhu na osmimetrovém laně – a nejen to!

Palác Pardubice zažil v sobotu 18. listopadu excelentní vystoupení nejlepších šplhačů České republiky i světa! Hlavní událostí závodu je překonání 14 let starého světového rekordu Aleše Nováka (4:87). Matěj Cigl útok na rekord ohlásil již před závodem, ale protože byl i jedním z organizačního týmu náročných závodu, tak tomu ani on sám moc nevěřil. I tak se kolo od kola zlepšoval a až v tom posledním finálovém se časomíra zastavila na čase 4:83.

To ale nebyla jediná událost sobotního závodu! Zejména hlavní kategorie mužů byla dějištěm hned několika krásných příběhů, které tento sport činí tolik zajímavým.

MUŽI – lano 8m

Největší pozornost byla u lana věnována loňskému Mistru republiky a letošnímu rekordmanovi na 14ti metrovém laně Martinu Vackovi, který na počátku září spadl ze střechy a utrpěl devastující zranění obou nohou. Po náročných operacích a stále probíhající rehabilitaci do Pardubic ani nechtěl jet, ale jakožto ředitel závodu prostě musel. Na místě mu to nedalo, nechal se i s invalidním vozíkem k lanu vynést a s mnoha šrouby a desítkami stehů na obvázaných nohou hned několikrát 8 metrové lano pokořil a vybojoval těžko uvěřitelné 4. místo! Je to úžasný důkaz jeho silné vůle a odhodlání!

Další ozdobou napínavého závodu mužů byl souboj závodníka, ale i trenéra Patrika Valuta (1984) ze Sokola Libeň se svým takřka o 20 let mladším svěřencem Adamem Novotným (2003). Ten nakonec svého trenéra o pouhých 12 setin vteřiny porazil a společně doplnili stupně vítězů historicky nejrychlejšího Mistrovství České republiky.. Na pátém místě se umístil pětinásobný Mistr Francie pravidelný účastník MČR Arnaud Bourdier, kterému se podařilo stáhnout svůj osobní rekord pod 6 vteřin na čas 5:90.

MASTERS – lano 8 m

Závodů ve šplhu se pravidelně účastní i muži kategorie Masters, kdy nejstaršímu ze závodníků Vlastimilovi Růžičkovi je již 70 let. I přesto k časomíře v osmi metrech vyšplhal v úctyhodném čase 23:82.  Vítězství v této kategorii si odnesl o 10 let mladší Ladislav Kubeček z Maratonstavu Úpice časem 9:34, druhý byl Ludvík Cimburek časem 9:47 a třetí Pavel Trnka z Českých Budějovic časem 12:36

ŽENY A DOROSTENKY – lano 4,5 m

Ve tradičně spojené kategorii dorostenek a žen svedli souboj o prvenství lezkyně Ema Galeová ze Sokola Brno 1 s Janou Hurdálkovou reprezentující Sokol Dvůr Králové. Ema nakonec vyhrála a byla jen kousek od Českého rekordu Veroniky Szaboové. Je nutno dodat, že Jana Hurdálková je partnerkou Martina Vacka a tak se poslední týdny věnovala zejména péči o něho a na trénování bohužel moc myšlenky nebyly. Na třetím místě se umístila Markéta Kolářová ze Sokola Libeň.

DOROSTENCI – lano 4,5 m
Mohutný Omar Dubec si pro vítězství mezi dorostenci šel jako tank! Do dorostenecké výšky 4,5 m doslova vystřelil v čase 3:13. Na stříbrném místě se umístil další z bratrů Novotných – tentokrát Marek a třetí byl Viktor Šmejkal – oba svěřenci Patrika Valuta z Libně.

ŽÁKYNĚ – lano 4,5 m
Stupně vítězů mezi žákyněmi si pro sebe nekompromisně zabraly dívky ze Sokola Dvůr Králové nad Labem. První byla již potřetí v řadě Anežka Holanová, druhé místo získala loni bronzová Kateřina Schreiberová a třetí místo teprve devítiletá Anička Poloprudská!

ŽÁCI – lano 4,5 m
První místo v nejmladší mužské kategorii získal Vojta Konopáč, druhé místo Jan Krtička – oba ze Sokola Brno 1. Třetí místo vybojoval Michal Zelenka reprezentující Sokol Dvůr Králové – jinak také letošní vicemitr republiky mezi muži ve sprintu na MČR v překážkových sportech (OCR).

ZAJÍMAVÁ FAKTA ZÁVODU

počet účastníků – 73 mužů a žen

Nejmladší účastnice – Anna Poloprudská (Sokol Dvůr Králové nad Labem)m ročník 2014 a (bronzová ve své kategorii, jen velmi těsně za stříbrnou příčkou) a Josef Přikryl (Sokol Brno 1) – také ročník 2014.

Pořadí dle kategorií:

Muži (osobní rekordy téměř všech účastníků finále a překonání světového rekordu)

1. Matěj Cigl – Sokol Brno 1
    1. nový světový rekord na 8 m – 4,83 s
      Světový rekordman na 20 m (video opět k nalezení na našem instagramu)
  2. Adam Novotný – Sokol Praha Libeň
    1. světový rekordman na 4,5 m (z doby, kdy byl ještě dorostenec)
    2. Letos nový osobní rekord v hodnotě 5,42 s
  3. Patrik Valut – Sokol Praha Libeň (nejstarší z účastníků finále)
    1. Nový osobní rekord – 5,61 s
  4. Martin Vacek – Sokol Libčice n. Vltavou
    1. světový rekordman na 14 m (video opět na instagramovém účtu)
    2. soutěžil i přes vážné zranění obou nohou
  5. Arnaud Bourdier (Francie – pětinásobný šampion Francie a bývalý francouzský rekordman) a Ondřej Klíč – oba osobní rekordy na hranici šesti sekund

Dorost (velké souboje o každou příčku)

1. Omar Dubec (největší závodník vůbec) – Sokol Brno 1 – čas 3,13 s
  2. Marek Novotný (bratr zmíněného Adama Novotného z mužů) – Sokol Praha Libeň – čas 3,31 s
  3. Viktor Šmejkal (překvapivé třetí místo) – Sokol Praha Libeň – čas 3,48 s
  4. Martin Ludva – Sokol Brno 1 – 3,68 s
  5. Martin Wildmann – Sokol Brno 1 – 3,77 s

Ženy

1. Ema Galeová (širší národní reprezentace v lezení a boulderingu) – osobní rekord 4,56 s (nedaleko ženského rekordu)
  2. Jana Hurdálková – Sokol Dvůr Králové n. Labem – 5,20 s
  3. Markéta Kolářová – Sokol Praha Libeň – 6,71 s
  4. Sára Gutmanová – Sokol Žižkov II – osobní rekord 6,87 s
  5. Karolína Pivničková – Sokol Praha Libeň – osobní rekord 7,35 s

Žáci a žačky (zmíním pouze TOP 3 obou kategorií, každopádně obě kategorie jsou budoucnost našeho sportu a byly velmi bohatě obsazeny a bojovalo se o každou jednu příčku)

Žáci

1. Vojtěch Konopáč – Sokol Brno 1 – osobní rekord 3,77 s (útočil by i na medaile ve starších dorostencích)
  2. Jan Krtička – Sokol Brno 1 – osobní rekord 4,09 s
  3. Michal Zelenka (velmi úspěšný závodník OCR mezi muži) – Sokol Dvůr Králové n. Labem – 4,17 s

Žačky

1. Anežka Holanová (velmi úspěšná závodnice OCR) – Sokol Dvůr Králové n. Labem – 5,55 s (byla by bronzová mezi ženami/dorostenkami)
  2. Kateřina Schreiberová – Sokol Dvůr Králové n. Labem – 9,07 s (osobní rekord stažený o sekundu)
  3. Anna Poloprudská (nejmladší účastnice závodu vůbec – ročník 2014) – Sokol Dvůr Králové n. Labem – 9,22 s

Mistrovství České republiky pořádal TJ Sokol Pardubice 1 spolu s Palácem Pardubice a z pověření Výkonného výboru šplhu na laně pod ČGF.

O šplhu na laně
Šplh na laně je sportovní gymnastická disciplína, ve které závodníci šplhají po zavěšeném laně bez přírazu, tedy výhradně pomocí rukou. Hodnotícím kritériem je zde čas potřebný k dosažení cíle. Závodí se ve třech, nebo čtyřech kolech a započítává se pouze nejlepší čas. Na Mistrovství České republiky je potřeba se kvalifikovat účastí na nejméně dvou z cca 10 Velkých cen, které se každoročně konají v různých místech republiky a zároveň má každá kategorie svůj časový limit, které je nutné splnit.

Zlato a bronz na Olympijských hrách v Paříži v roce 1924

Ze všech olympijských her, na kterých byl šplh zařazen, měla olympiáda v Paříži roku 1924 nejkvalitnější obsazení. Kvalita byla jak v nejvyšším počtu zastoupených zemí, tak v početním obsazení. Délka lana zde byla 8 m. Vítězem se stal československý reprezentant Bedřich Šupčík s časem 7,2 vteřiny. Druhý skončil domácí závodník F. Sequin s časem 7,4 vteřiny, třetí místo obsadil další český závodník Ladislav Vácha s časem 7,8 vteřiny.

Novodobá historie a Olympijské hry 2024

Patrně i díky blížícímu se 70. výročí těchto medailí byl šplh v roce 1993 v České republice obnoven a od roku 2002 se pravidelně koná také Mistrovství České republiky. V příštím roce to bude již 100 let od památné olympiády a výbor šplhu na laně ve spolupráci s Českou gymnastickou federací, Českým olympijským týmem a Českou obcí Sokolskou připravují sérii akcí, které budou tuto vrcholnou událost připomínat. Vrcholem oslav by měl bý exhibiční závod a pokus o překonání světového rekordu při příležitosti olympiády v Českém olympijském domě v Paříži.

Autor: Jan Holan