Stavebka v Rybitví ubytovává přes 50 uprchlíků z Ukrajiny

Pardubice – Na návštěvu Pardubického kraje zavítal v úterý starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. S hejtmanem Martinem Netolickým se seznámil s fungováním Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině a navštívil dvě krajské střední školy, a to Střední průmyslovou školu chemickou v Pardubicích a Střední průmyslovou školu stavební v Rybitví. Ve druhé jmenované škole funguje ve dříve nevyužívaných objektech ubytování pro  více jak 50 uprchlíků před válkou z Ukrajiny.

„Stavební škola v Rybitví měla v rámci svého areálu několik nevyužitých budov bývalého internátu. Ty byly řadu let zakonzervované, a proto jsme je na počátku uprchlické krize spojené s válkou na Ukrajině vytipovali k adaptaci na nouzové ubytování. Ta byla relativně snadná a zapojili jsme do ni také samotné studenty našich středních škol. Postele jsme získali v rámci pravidelné obměny z naší Léčebny dlouhodobě nemocných v Rybitví. Nyní je ve škole v rámci dvou objektů přes 50 osob, z nichž většina již získala zaměstnání. Podle slov paní ředitelky Petružálkové, která si zajištění ubytování a péči o ukrajinské uprchlíky vzala osobně na starosti, se většina uprchlíků chce zpět na Ukrajinu vrátit," řekl hejtman Martin Netolický.

Ten s Michalem Šmardou navštívil i Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, které sídlí v budově Reálky na Krajském úřadě Pardubického kraje, ale také Střední průmyslovou školu chemickou v Pardubicích. Zde řešili především spolupráci školy s významnými zaměstnavateli v regionu zaměřujícími se především na chemický průmysl, ale také spolupráci s Policí České republiky a Hasičským záchranným sborem České republiky v rámci oborů Bezpečnostně právní činnost a Požární ochrana, které patří v posledních letech mezi velmi oblíbené.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj