Srdce pro Václava Havla se odráží ve stovkách zrcátek…

Litomyšl – Pravda a láska stále mají v naší společnosti místo. Potvrzuje to velký zájem o výzvu Více srdce pro Václava Havla. Lidé mohli zasílat nebo nosit na sběrná místa svá osobní zrcátka a projevit tím sympatie k Václavu Havlovi a k jeho idejím. Roman Švejda, Lukáš Gavlovský a Josef Pleskot, kteří za výzvou stojí, pak zrcátka instalovali kolem voskového Srdce pro Václava Havla v Zámeckém sklepení v Litomyšli. Zmnožili tak nejen Srdce, ale s každým zrcátkem do sklepení vnesli i osobní postoje všech dárců. Lidé konečnou podobu spatřili den před 100. výročím vzniku samostatné Československé republiky.

„Když se Lukáš Gavlovský a Roman Švejda do něčeho pustí, tak dokáží vyvolat takovou spontánní reakci, že nezůstane u lokální akce, ale šíří se to do všech směrů. Nakonec se do ní zapojí celá republika," říká ředitel Smetanovy Litomyšle, o.p.s. Jan Pikna a dodává: „Přicházely nám tak zrcátka ze Slovenska, Německa, Švýcarska…" Celkový počet se vyšplhal na 1750. Zhruba tisíc pět set jich našlo své místo na klenbě a stěnách kolem Srdce. Díky různým tvarům a velikostem zrcátek je v nich odraz Srdce vždy jiný a stále je možné objevovat nové pohledy. Nenainstalovaná zrcátka ale také ozdobí zdi podzemního sálu. „Byli jsme ve sklepení pět dní a měli jsme na sobě takovou tíhu, že to nestihneme, že jsme to zkrátka přepískli. Nejdřív přišly obavy o dostatek zrcátek, pak jsme zjistili, že chodí další bedny a vrší se ošatky. Ani pátý den nebyla jejich instalace hotová. Tehdy jsme si uvědomili, že jde vlastně o neukončený proces. Ani pravda a láska nemohou navěky zvítězit nad lží a nenávistí. Nikdy to tedy nebude hotové," říká Lukáš Gavlovský. Roman Švejda ho pak doplňuje: „Do Litomyšle se opět vrátíme, abychom i pro zbylá zrcátka našli místo. Výzva ale pokračuje. Ne všichni mají totiž možnost vyjádřit svůj názor, dáváme tedy příležitost učinit tak prostřednictvím zrcátek."

Srdce pro Václava Havla se odráží ve stovkách zrcátek
« z 10 »

Na projektu se finančně spolupodílely Pardubický kraj, město Litomyšl a M & M reality holding a.s. První náměstek hejtmana Roman Línek se navíc stal patronem projektu. K instalaci uvedl: „Mravnost a morálka jsou podle zakladatele státu T. G. Masaryka daleko důležitější pro stát než ekonomika a politika. Ty se nějak vyřeší, ale když chybí to první, tak není právo na budoucnost. To vše naplňoval i Václav Havel a přidal k tomu svoji hodnotu. Přál bych si, aby zrcátka, kam jsem nechal zakomponovat i pět malých zrcátek se jmény mých vnuček, nám zrcadlila nejen nás samotné (je dobré někdy vidět svoji tvář a mít reflexi), ale abychom viděli i ty ostatní, kteří i v další generaci budou potřebovat naši lásku a radost."

Výzva Více srdce pro Václava Havla i přes instalaci zrcátek stále běží. Lidé mohou svá osobní zrcátka zasílat na adresu Smetanovy Litomyšle, o.p.s. (Jiráskova 133, 57001 Litomyšl).

Autor: Jana Bisová
Zdroj a foto: Smetanova Litomyšl