Sokolky cvičily pod deštníky v centru Pardubic

Pardubice – Deštníky zářily pod deštníky, aneb sokolky dnes roztočily svá pestrobarevná paraplíčka v centru Pardubic. Ženy a seniorky za pomoci svého netradičního náčiní ukázaly krásu hromadné skladby Babí léto a podpořily je ženy a dorostenky předvedením další sletové skladby Leporelo. Společně tak navnadily kolemjdoucí na slet Pardubického kraje, který se uskuteční 15. a 16. června na městském stadionu na Dukle. 

Sletové nebe čítá 70 zavěšených deštníků v Klášterní ulici, která symbolicky spojuje Magistrát města Pardubic s pardubickou sokolovnou. K vidění zde budou až do zahájení XVII. všesokolského sletu v Praze 30. června. Jde o další z překvapujících prvků sletu, které potvrzují mladého ducha a modernost České obce sokolské.

Ukázku hromadné skladby Babí léto pro ženy a seniorky a skladby Leporelo pro dorostenky a mladší ženy mohli obyvatelé Pardubic vidět přímo pod deštníky. Právě ty jsou také součástí hromadné skladby Babí léto, coby sportovní náčiní ve dvojím barevném provedení, sytě žluté a malinově růžové.

„Příběh skladby o dešti a letní bouřce dal obrys i cvičebnímu úboru, tunika s kapucí vychází z tvaru volné pláštěnky a legíny jsou přeneseným symbolem pro tanec v dešti. Pro ženy jsou výzvou stepově taneční vsuvky či vzájemné proplétání deštníků," prozrazuje Štěpánka Sadílková, spoluautorka hromadné skladby Babí léto. 

 Sokolové chtějí i v Pardubicích demonstrovat hlavní motto celého sletu „slet spojuje" – například sport a umění, ale také tradici s moderními prvky.

Deštníky na akci věnovala firma Ráj deštníků, která se stala partnerem programu EXTRA a všem uživatelům mobilní aplikace Sokol poskytne 15% slevu na nákup deštníků.

Slet Pardubického kraje

Krajské slety jsou vyvrcholením sletových příprav v regionu. V Pardubicích se diváci mohou těšit na premiérovou ukázku 11 hromadných skladeb, ale nepůjde o jediný bod sletového programu. Svým pojetím krajské slety spojují české sportovní prostředí v regionech. Přehlídek se totiž účastní i nesokolské sportovní a kulturní spolky. 

V Pardubicích pořádající župa Východočeská-Pippichova v rámci dvoudenního programu nabídne návštěvníkům třeba sportovní aktivity pro děti i dospělé, divadelní i hudební vystoupení či představení bezpečnostních a záchranných složek. 

„V sobotu 15.6. od 17:00 hodin jsme pro rodiny připravili doprovodný program ve formě sportovních aktivit pro děti i dospělé a od 18:00 hodin divadelní představení souboru Ledříček z Klášterce nad Orlicí na stadionu Hvězda na Dukle. V neděli se pak mohou návštěvníci těšit na prezentaci Armády ČR, městské policie nebo hasičů, nebo s rodinou navštívit sportovní park či sokolskou pouť," zve za pořadatele Lenka Pařízková.

Akce se bude konat za podpory primátora Pardubic Jana Nadrchala, nápad sletového nebe pak podpořila také pardubická senátorka a ředitelka Základní a praktické školy Svítání Miluše Horská. „Za podporu realizace netradiční pozvánky děkujeme Evropskému spolkového domu, vedení Magistrátu města Pardubice a Městskému obvodu Pardubice I," doplňuje Pařízková. 

„Jsem hrdý na to, že můžeme podpořit Krajský slet 2024 – Sokolské sletové slavnosti u nás v Pardubicích. Sokolská všestrannost, výchova k celkovému rozvoji osobnosti, ale i schopnosti pomáhat, jsou stále aktuálními společenskými potřebami," řekl 1. náměstek primátora odpovědný za rozpočet, sport a školství Jakub Rychtecký s tím, že děkuje Sokolské župě Východočeské-Pipichově za dlouhodobou výbornou spolupráci. 

Z rozpočtu města byl slet podpořen dotací 100 tisíc korun. Ve spolupráci s pořadateli a dopravním podnikem budou účastníci moci po dobu sletu využít zdarma MHD, aby měli možnost, co nejvíce poznat naše krásné město," dodal Jakub Rychtecký. 

Sletový týden v Praze

O XVII. všesokolský slet je mimořádný zájem. Na hromadné skladby ve Fortuna Aréně v pražském Edenu zbývá posledních 30 % vstupenek, které jsou pro zájemce k dispozici prostřednictvím portálu Ticketportal. 

Sletový týden zahájí velkolepý průvod historickým centrem, divadelní představení na prknech Národního divadla pod režisérskou taktovkou Bohumila Gondíka a mše v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Ochutnávku toho nejlepšího ze sokolského výkonnostního sportu a ukázku tradičních a netradičních sportů přinese Sokol Gala v O2 areně. Součástí sletového týdne je také doprovodný kulturní program zahrnující divadelní a pěvecká vystoupení, výstavy nebo pódiová vystoupení v srdci Prahy, představující jak různorodý a bohatý Sokol je.

Autor: Lukáš Kotlár
Foto: Josef Vostárek (ČTK)
Zdroj: My.cz