Pardubické hudební jaro nabídlo dva výjimečné Nohavicovy koncerty v Ideonu

Pardubice – Hned dva výjimečné koncerty písničkáře Jaromíra Nohavici nabídl letošní ročník festivalu Pardubické hudební jaro

Unikátní koncert s pardubickými filharmoniky

Poprvé se ve vyprodaném Ideonu představil společně s pořádající Komorní filharmonií Pardubice. „Moc jsem se do Pardubic těšil. Byl to pro mě nesmírně výjimečný koncert," vysvětlil známý ostravský bard, který se snažil o to, aby nabídl pestrý mix svých písní.

O jejich originální symfonické aranžmá se postaral někdejší šéfdirigent Komorní filharmonie Marko Ivanović. Současný šéfdirigent pardubického orchestru Stanislav Vavřínek se ujal dirigentské taktovky. 

Radost hrát se symfonickým orchestrem

Souznění filharmoniků s folkovým bardem ocenilo nejen publikum, ale i Nohavica sám. „Těší mě, že koncert má vysokou úroveň," glosoval před diváky. „Když se člověk nepochválí, tak to za něj nikdo jiný neudělá," vtipkoval 70letý kumštýř, pro něhož byla velká radost hrát se symfonickým orchestrem.

Na programu byla celá řada hitů, z nichž některé zazněly i při vystoupení Jaromíra Nohavici s jeho obvyklými spoluhráči. Těmi byli Robert Kuśmierski (akordeon, klavír) a Pavel Plánka (perkuse, bicí). 

S filharmoniky si „střihl" i Mozarta

Šlo například o skladby Těšínská, Mám jizvu na rtu, Máma mi na krk dala klíč či Petěrburg. „Nevidím důvod, proč bych si tuto písničku nemohl zahrát se stejným zápalem, jako když vznikala před třiceti lety na album Divné století," konstatoval Jaromír Nohavica.

Ten si s filharmonií „střihl" také árie z Mozartových oper, které sám přeložil. Po oba dva večery došlo též na pecku Až to se mnou sekne. „Jde o jednu z nejpozitivnějších písní, kterou jsem kdy napsal," prohlásil umělec, jenž v Pardubicích vystupoval s velkou chutí. 

Kuplet Měl jsem holku z Pardubic

Jako bonus návštěvníkům druhého koncertu nabídl i kuplet Měl jsem holku z Pardubic. „Vybral jsem dvanáct míst z Pardubic a okolí, odkud jsem měl holku. Byla to samozřejmě nadsázka. Tolik bych jich nezvládl," podotkl „Jarek".

Ten se na závěr svého pardubického dvojkoncertu pochlubil, že se jeho písně zpívají v devíti světových jazycích. „Například ve Finsku jedna kapela vydala album Tři čuníci. To se vůbec nedá popsat, to si zkuste pustit třeba na mém webu," uzavřel.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Komroní filharmonie Pardubice