Seniorka byla naživu. Strážníky vítala polonahá a dezorietnovaná

Pardubice – Ne všechny události, které v Pardubicích strážníci řeší, jsou veselé a toto bude jedna z nich. Sousedé, kteří už pátý den pozorují rozsvícené světlo u seniorky v bytě, se obrátili na linku 156 s obavou, zda se paní něco nestalo. Hlídka tedy vyrazila prověřit situaci.

Na několikátý pokus se nakonec podařilo na obyvatelku bytu dozvonit. Živá byla, ale jinak bylo špatně asi vše. Za dveřmi bytu se objevila polonahá žena ve zcela zjevně zanedbaném stavu. „Paní byla silně dezorientovaná, oblečená pouze v dlouhém svetru. Před námi pobíhala bezcílně po bytě, nedovedla se chvíli soustředit, když jsme na ní mluvili," popsala situaci strážník Miroslava Koudelková.

V zanedbaném stavu byl zjevně i celý byt. Bylo zřejmé, že žena sice přežívá, ale o sebe se samostatně postarat už nedovede. Vzhledem k jejímu nepředvídatelnému chování strážníci na místo přivolali záchrannou službu, která ženu převezla k dalšímu vyšetření do nemocnice. O situaci na místě jsme také hned informovali sociální pracovníky, kteří s ženou, která jejich pomoc víceméně odmítá, zkouší pracovat už delší dobu a zabezpečili byt.

Práce strážníka obnáší i takové smutné momenty. Strážníci v terénu kolikrát nahrazují devatero řemesel v oboru sociální služby, pouliční psychologické péče, krizových interventů, sběratelů nejrůznějších věcí i příběhů a průzkumníků podivných míst. Často jsme totiž tou složkou, která vykrývá všechna ta slepá místa, kam obvyklá systémová řešení zkrátka nedosáhnou. I to je práce strážníků nejen v Pardubicích. 

Za výtržníkem dovedla strážníky jeho bunda, kamarád, kterého si pro ni poslal a tetování

Vítání chlebem a solí bývá u nás považováno za tradiční pozdrav k uvítání hostí. Házení chlebem po místnosti a lahvemi po obsluze čerpací stanice následované strkanicí je ale zřejmě nějaká novinka, kterou v Pardubicích na Hradecké ulici předvedl jeden výtržník v doprovodu svého kumpána.

Ještě před příjezdem strážníků ale oběma došel chléb i odvaha a zrychleným přesunem se odsunuli někam pryč. Strážníci na místě sice nenašli podezřelé, zato bundu jednoho z nich. A nebylo třeba přivolat ani služebního vlkodlaka, aby se vydal do hlubin Stínova po stopě. Obsah bundy si tuto chybu po útěku z místa uvědomil také a na důkaz své odvahy vyslal zpět na místo činu svého kamaráda se dvěma úkoly. Zjistit, zda už se na čerpačce na jejich výstup zapomnělo a přinést hubertus zpět. Strážníci tuto příležitost uvítali coby možnost seznámit se s autorem výtržnosti osobně.  Obětovaného obětavého kamaráda, který nenápadně nakukoval dovnitř, ihned seznámili se skutečností, že v bundě nalezli i pracovní kartičku jeho kamaráda a on má tu skvělou příležitost dovést situaci do zákonného konce a strážníky za kamarádem laskavě doprovodit. A to ihned. Kroky je vedly do nedaleké harmonicky působící budovy ubytovny a ke dveřím. Poklepáváním na ně sice dosaženo nebylo. To ovšem strážníkům ve splnění úkolu nepřekáží. 

Dnešní móda mladých mužů postrádajících soudnost či prostředky k zaujetí pozornosti velí, že pro dojem mužnosti ve svém teritoriu je nutné být zmalovanej jak zeď v průjezdu. A to nejlépe na viditelných místech. Děkujeme za takové frikulíny, protože ti se nám pak podle těchto rozmanitých obrázků snadno dohledávají. Stejně jako v tomto případě. Dál to bylo rychlejší, než čůrací zastávka na území chřestýšů. Tady je účtenka na deset táců, lekce slušného chování a příští měsíc budeš muset v háku pořádně zabrat, abys ten flastr měl z čeho zalepit. Thug life bro..

Autor: Bc. Jiří Sejkora – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice