Red Bull Air Race Demo v programu Aviatické pouti 2019…

Pardubice – Vedle řady vystoupení historických letadel chystá letošní již devětadvacátý ročník Aviatické pouti jedno velké překvapení. Do letového programu, který návštěvníci uvidí na pardubickém nebi ve dnech 1. a 2. června, organizátoři zařadili také jednu exkluzivní, divácky velice atraktivní, novinku v podobě Red Bull Air Race Demo.

K jedinečné české novince, o které snily tisíce fanoušků nejrychlejšího motorsportu, řekl více informací Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti:

„Před časem, když jsme oznamovali účast Martina Šonky v programu Aviatické pouti, jsme všem slíbili ještě překvapení. Jsem nesmírně rád, že dnes již můžeme o slibu reálně hovořit. V uplynulé době jsme absolvovali nespočet jednání, aby bylo možné Demo závod Red Bull Air Race na pardubickém letišti realizovat. Také jsme museli s partnery a příslušnými organizacemi vyřešit řadu mnohdy náročných požadavků na splnění bezpečnostních a provozních podmínek. Při jednáních byla vyžadována náročnost na dodržení všech předpisů, ale zároveň zde byla i velká vstřícnost k tomu, aby se ukázkový závod v Pardubicích uskutečnil. Dnes tedy můžeme oficiálně oznámit, že Red Bull Air Race Demo oživí program Aviatické pouti o jedinečný ukázkový závod rychlých letadel mezi pylony. 

Jistě každého zajímá, jak takový závod bude probíhat. V programu budou zařazena dvě kola závodu, ve kterých se představí čtyři závodníci. Vedle českých zástupců Martina Šonky a Petra Kopfsteina to budou ještě další dva. Ti na svých speciálech prolétnou trať vymezenou pěti branami vytvořenými známými nafukovacími pylony. Hlavní část trati bude situována přímo před hlavním prostorem pro návštěvníky. Ti budou moci sledovat nejen vlastní soutěžní lety, ale obdobně jako na oficiálních závodech budou mít možnost vidět i přípravy pilotů a jejich týmů před samotným letem.

Dvoukolový Demo závod zařazený mezi ostatní vystoupení Aviatické pouti se uskuteční jak v sobotu 1. června, tak v neděli 2. června. Zcela jistě se bude jednat o jedinečnou příležitost vidět nejrychlejší motorsport i na českém nebi. Složitost technického zabezpečení je náročná, a proto se podobná ukázka nestane součástí programů leteckých dnů. Kdo chce vidět superhvězdy na nebi a mezi pylony, tak musí navštívit Aviatickou pouť 2019 ve dnech 1. a 2. června."

RED BULL AIR RACE DEMO V PROGRAMU AVIATICKÉ POUTI 2019
« z 8 »

Red Bull Air Race Demo v Česku: Šonka s Kopfsteinem se představí na Aviatické pouti

Oba čeští zástupci v Red Bull Air Race dlouho snili o tom, že se ukáží na domácí půdě před neustále rostoucí fanouškovskou základnou. A nyní se jejich přání splní – 1. a 2. června budou prolétávat mezi pylony při Aviatické pouti v Pardubicích.

Poprvé v historii se českým fanouškům naskytne možnost vidět Martina Šonku a Petra Kopfsteina prolétávat mezi pětadvacetimetrovými pylony na našem území. A ačkoliv se nejedná přímo o závod, nebude toto Red Bull Air Race Demo ochuzené o vertikální pull-up manévry, boj s přetížením a také obrovskou rychlost. Zkrátka pastva pro oči milovníků letectví a létání (nejen) v našich končinách.

„Naši příznivci si takovou akci rozhodně zaslouží, celý rok navštěvují naše závody po celém světě a hodně nám fandí. A i když se v Česku zatím doposud nekonala žádná zastávka série, jsme moc rádi, že můžeme uspořádat alespoň Demo. Chceme předvést náš sport v celé své kráse, včetně letů při vysokém přetížení nebo ukázat atraktivní pull-up manévry," říká úřadující mistr světa Martin Šonka, který už se těší na nadcházející vzdušnou show.

Zážitek pro české fanoušky

Ačkoliv se tedy zatím nejedná o závod série, je to podle obou českých letců první malý krůček k uspořádání plnohodnotného podniku mistrovství světa na našem území. I tak ale Red Bull Air Race Demo bude obsahovat všechny důležité prvky této disciplíny. Jediné, čeho se čeští diváci nedočkají, budou závodní speciály letců, které tou dobou budou přepravovány do ruské Kazaně. I na svých akrobatických strojích se však Šonka s Kopfsteinem dostanou do vysokých rychlostí a fanoušci rozhodně nebudou o nic ochuzeni.

„Příznivci našeho krásného sportu se nás často ptají, jestli někdy budeme mezi pylony prolétávat také v České republice. A tak jsme rádi, že jim letos konečně můžeme dát kladnou odpověď. Budeme sice používat naše akrobatická letadla, která mají nižší výkon, ale i tak ze sebe vydáme maximum," říká druhý účastník nadcházejícího Dema Petr Kopfstein.

Ukázka Red Bull Air Race proběhne 1. a 2. června během akce Aviatická pouť a na diváky v Pardubicích samozřejmě čeká český komentář těchto leteckých vystoupení. A nejen to. Třeba při tzv. Zipping Challenge si návštěvníci budou moci vyzkoušet, jak rychle by byli schopni vyměnit prořízlou část pylonu.

 Proč Aviatická pouť?

„Už dlouho jsme chtěli dostat závod Red Bull Air Race na naše území a jsme rádi, že spolu s organizátory této letecké série, jsme byli schopni přivést k nám nyní Demo. Letectví má u nás velkou tradici a čeští piloti jsou na špičkové úrovni. Jsme nadšeni, že dva z nich předvedou svůj um před domácími fanoušky," vysvětluje Josef Piňos z organizačního týmu Aviatické pouti.

Návštěvníci této pardubické akce se také mohou těšit na stroje z legendárního Hangáru 7, jako je vrtulník Red Bull Bo-105 nebo speciály české sestavy Flying Bulls Aerobatic Team. V neposlední řadě budou k vidění historická letadla z muzea v Mladé Boleslavi jako Bleriot Jana Kašpara, Spitfire, P-51 Mustang, F4U Corsair, T28 Trojan, B-25, Aplha Jet a mnohé další.


O Red Bull Air Race

Série závodů mistrovství světa Red Bull Air Race předvádí svým příznivcům kombinaci rychlosti, přesnosti a dovednosti. Ti nejlepší piloti na světě soutěží v ikonických lokacích v těch nejrychlejších, nejobratnějších a nejvýkonnějších letadlech. Pohybují se pouze pár metrů nad zemí při rychlosti až 370 km/h, a proto musí všech čtrnáct letců kategorie Master Class být v perfektní fyzické kondici, aby se vyrovnali se závratným tempem a také přetížením až 12 G.

Air Race byl založen již v roce 2003 a pod hlavičkou Mezinárodní letecké federace (FAI) má za sebou více než devadesát závodů na pěti kontinentech. Vedle série Master Class byl v roce 2014 odstartován i Challenger Cup s cílem usnadnit rozvoj dovedností další generace pilotů potřebných pro elitní kategorii.

Pro více informací a redakčního obsahu navštivte www.redbullairracenewsroom.com.

Zdroj a foto: Sdružení Aviatické Pouti