Radní spouští další kolo startovacího bydlení

Pardubice – Už za měsíc bude pardubická radnice vybírat další nájemníky startovacích bytů, kterých půjde do oběhu stejný počet jako loni, tedy pětadvacet. V rámci letošního ročníku se však bude losovat nadvakrát, poprvé v červnu a podruhé v září.

„Všichni víme, jak je pro mladé pracující lidi a rodiny situace na trhu s bydlením složitá. Chceme startovací byty nabízet ještě rychleji. Tato novinka dvojího losování je spojena také s tím, že ještě během roku se nám některé startovací byty vrátí z užívání a budou moci být znovu využity. V rámci prvního kola máme připraveno celkem 12 bytů, které se nacházejí v ulicích Ohrazenická, Bělehradská, Železničního pluku, Nerudova a Lexova a které jsou již nyní k náhledu na webu města. Zbylých třináct bytů pak bude rozlosováno v září s tím, že v obou případech se jedná především o malometrážní byty o dispozicích 1+KK, 1+1 a 2+1," informuje první náměstek primátora zodpovědný za sociální politiku Jakub Rychtecký s tím, že město pomohlo mladým lidem již 225 startovacími byty. 

Kromě dvou termínů slosování je novinkou letošního roku také rozdělování bytů mezi náhradníky. „Pro tento krok jsme se rozhodli z důvodu, že nelze dopředu odhadnout strategii žadatelů, kdy je po některých bytech obrovská poptávka a o jiný byt projeví v ojedinělých případech zájem třeba jen jeden žadatel. Tomu se pak změní životní situace a smlouvu nakonec nepodepíše. V těchto případech pak nemáme vybraného náhradníka a museli bychom čekat na další výzvu. Řada žadatelů sice splní podmínky startovacího bydlení, ale má žádost podanou na jiný byt, kde však neměla v rámci losování štěstí. Druhou šanci tak nově dostanou i tito žadatelé," vysvětluje důvody změny v losování náměstek Rychtecký, neboť zájem o startovací byty je mezi mladými pracujícími páry obrovský.

„Neúspěšní žadatelé z prvního kola budou slosováni v rámci druhého kola, které se uskuteční tentýž den v případně, že některý z bytů nebude přidělen. Nutností však je, aby k tomuto druhému slosování ve své podané žádosti udělili souhlas. Ve druhém kole bude následně slosováno pořadí maximálně 20 žadatelů na předem neurčený, z prvního kola neobsazený byt, který bude zájemcům nabídnut na základě vylosovaného pořadí," říká náměstek primátora pro investice a majetek Jan Hrabal.

Žadatel může v rámci prvního kola podat pouze jednu žádost na jeden konkrétní byt z nabídky startovacích bytů. Pokud se pak jedná o pár, i v tomto případě stačí podat jednu žádost, která je zveřejněna na webu https://pardubice.eu/zadost. Při jejím podání nebudou žadatelé o startovací byt dokládat potřebná potvrzení (potvrzení o bezdlužnosti vůči městu Pardubice, doložení příjmu, výpis z katastru nemovitostí, potvrzení o bezdlužnosti u zdravotní pojišťovny). Tyto požadované dokumenty doloží až v případě, že budou vylosováni. To znamená, že pro zažádání o startovací byt bude stačit pouze vyplněná žádost a souhlas se zpracováním osobních údajů.

Startovací bydlení je určeno mladým ekonomicky aktivním dospělým do 30 let, rodinám i jednotlivcům, kteří mají potřebu osamostatnit se od rodičů, postavit se na vlastní nohy a nastartovat svou pracovní kariéru. Za cenově zvýhodněné nájemné po dobu 4 let, kdy po dobu 3 let platí 80 korun za metr čtverečný a 4. rok 100 korun za metr čtverečný, tak dostanou šanci naspořit si alespoň část finančních prostředků na zajištění vlastního budoucího bydlení. „Startovací byty jsou určeny i těm, kteří nemají trvalé bydliště v Pardubicích, ale pracují zde a chtěli by se v našem městě usadit a založit rodinu. Pokračujeme v plnění našeho programového prohlášení rady," dodává Jan Hrabal.

Veškeré informace o dalším ročníku startovacího bydlení jsou k dispozici na webu https://pardubice.eu/startovaci-bydleni.

Harmonogram – červnové losování 2023:

  • Výběr žádostí
    • pondělí 19. června 2023 od 13:00 do 18:00 hodin, zasedací místnost ve zvýšeném přízemí, budova magistrátu, U Divadla 828, Pardubice,
    • úterý 20. června 2023 od 8:00 do 12:00 hodin, zasedací místnost ve zvýšeném přízemí, budova magistrátu, U Divadla 828, Pardubice,
  • Losování
    • čtvrtek 22. června 2023 od 13:00 hodin, zasedací místnost ve zvýšeném přízemí, budova magistrátu, U Divadla 828, Pardubice, losování I. a II. kola
  • Doložení potvrzení k žádosti u vylosovaných žadatelů nejpozději do pondělí 10. července 2023 do 17:00 hodin, kancelář č. 109, oddělení správy bytových domů a nebytových prostor, 1. patro, budova magistrátu U Divadla 828, Pardubice.

Autor: Iveta Koubková
Foto ilustrační redakce Pardubice ŽIVĚ
Zdroj: Magistrát města Pardubic