Řada akcí ve městě se letos bude konat ve znamení koní…

Pardubice se pro rok 2020 staly nositelem prestižního putovního titulu Evropské město koní, který si od roku 2016 předávají města sdružená v síti EURO EQUUS. Jejich společným jmenovatelem je dostihová tradice a chov koní. Nositel titulu se vždy na rok stává středobodem dění a v kulisách daného města se odehrává vše, co se tradice jezdectví a chovu koní týká.

„Post evropského města koní považuji za odměnu i vyznamenání, vždyť toto ušlechtilé zvíře k našemu městu i regionu od pradávna patří. Během roku řada akcí ukáže, že koně nejsou jen dostihy nebo chov, kůň je od nepaměti pro člověka pomocníkem i společníkem. Věřím, že za koňskými akcemi přijedou do Pardubic i noví turisté. I proto jsme nechali vytvořit logo a grafiku „Evropského města koní", ta zdobí nejen centrum města, ale vítá návštěvníky Pardubic na hlavních příjezdových tazích," uvedl primátor města Pardubic Martin Charvát. Prvním nositelem titulu byla v roce 2016 portugalská Golegã, v roce 2017 belgický Waregem, rok poté španělský Jerez a v roce 2019 převzala pomyslné žezlo polská Wrocław. Rok 2020 patří Pardubicím.

„Letos kvůli koronavirové epidemii začíná rok nabitý koňskými akcemi se zpožděním, což nás mrzí. Jarní a některé z letních akcí vzaly za své, ale řada z nich byla přesunuta na podzim a myslím, že si koně dostatečně užijeme ve druhé polovině roku. Naším cílem je stále zdůraznit, že koně jsou pro Pardubice cenným rodinným stříbrem se silnou tradicí, a věřím, že na své si přijdou jejich milovníci každého věku," uvedla hlavní koordinátorka projektu Hana Svobodová z Kanceláře primátora.

„Jsme rádi, že i přes nepříznivé vyhlídky na jaře s námi zůstávají ve hře naši partneři, kterými jsou Východočeské muzeum v Pardubicích, Národní hřebčín Kladruby nad Labem, Pardubicko – Perníkové srdce Čech a Turistické informační centrum Pardubice. A samozřejmě Dostihový spolek Pardubice," dodala Hana Svobodová. „Historie Pardubického závodiště sahá až do roku 1856, a tak tradice koní je tu velmi silná. Nemluvím jen o dostizích, ale také o celé řadě dalších jezdeckých sportů a akcí. Kůň hraje velkou roli také při chovatelské výstavě, která se letos inspirovala projektem Evropského města koní. Navíc se vše schází v roce, kdy legendární Velká pardubická oslaví svůj jubilejní 130. ročník. Pro nás je mnoho důvodů, proč jsme se do projektu zapojili a proč nás těší, že právě kůň je letošním tématem číslo jedna," řekl ředitel Dostihového spolku a.s. Jaroslav Müller.

První vlaštovkou pod hlavičkou Evropského města koní byla venkovní výstava snímků věhlasného fotografa Josefa Pírky na pardubickém zámku. Výběr z nejpůsobivějších snímků parforsních honů na Pardubicku připomněl, že před více než sto lety se Pardubice proslavily po celém Rakousko-Uhersku právě velkolepými hony. „Muzeum se do celoroční akce zapojí ještě na podzim, kam jsme kvůli epidemii přesunuli všechny přednášky na téma chovu koní a významu kladrubského hřebčína. Kolegové z našeho muzea spolupracují s pardubickou radnicí také na výstavě k jubilejní 130. Velké pardubické," uvedl ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. „Výstava nese název Cval staletími – legenda jménem Velká pardubická, mapuje nejzásadnější milníky v historii tohoto věhlasného dostihu a v pardubickém Mázhausu vedle radnice na Pernštýnském náměstí bude k vidění od srpna do poloviny října," doplnila koordinátorka celého projektu Hana Svobodová.

Seriál výstav pokračuje prázdninovou venkovní expozicí evropského koňského sdružení EURO EQUUS v Tyršových sadech.

Na ni naváže srpnová výstava v Átriu Paláci Pardubice Tož budeme sedlat, jež ukáže pohled na důležitost koní v životě prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka a připravil ji kladrubský Národní hřebčín. O chovu Starokladrubských koní pohovoří 28. srpna na témže místě ředitel hřebčína a jeho zajímavou přednášku doplní skvělý workshop pro děti na téma kůň.  V září se během procházky Tyršovými sady potěšíte pohledem na fotografie dostihů Romana Vondrouše (držitel řady ocenění za snímky z dostihů, včetně ocenění nejprestižnějšího – World Press Photo) a Bohumila Křižana. 

Poslední výstavou je výstava „živá", která patří mezi Pardubické tahouny, každoročně láká tisíce malých i velkých návštěvníků a jmenuje se Koně v akci. „Její letošní podtitul je Koně v Evropě, konat se bude ve stejný den jako Evropský den koní, a to o víkendu 5. a 6.  září. Posláním Evropského dne koní je připomínat historické a kulturní dědictví chovu koní a podporovat udržení tradic, kterými se členská města pyšní leckdy už po staletí. V programu výstavy najdete ukázky španělské a portugalské drezúry koní i další jezdecké disciplíny, tematické soutěže a workshopy pro „koňáky", ale i širokou veřejnost a zejména pro děti. Letos budete moci na oslavách nahlédnout i pod pokličku kultury jiných členských měst, plánujeme hudební i taneční produkce či drobné degustace krajových specialit," láká na první zářijový víkend Hana Svobodová.

Dalším z vrcholů roku ve znamení koní budou Podzimní městské slavnosti, kde si koně užijeme v samotném srdci města. Koně si užijeme v prostoru bývalých jatek v Tyršových sadech, program o koních „Koně v proměnách staletí" bude moderovat milovník koní Václav Vydra a chybět nebude například historická koňská módní přehlídka. Vrcholem slavností bude nedělní dostih – jubilejní 130. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou.

Výčet akcí je zkrátka dlouhý, nechybí přednášky, výstavy, workshopy, dostihové dny a další koňské soutěže na závodišti. Mimo Pardubice nabídne krásné akce také kladrubský hřebčín, například Hubertovu jízdu pro veřejnost nebo Zimní království starokladrubských koní. Přáním pořadatelů je upevnit lásku ke koním v dětech i dospělých, a to nejen v Pardubicích, které jsou po právu na označení Město koní hrdé.


EURO EQUUS

Evropská síť koňských měst EURO EQUUS, která sídlí ve španělském městě Jerez de la Frontera, je neziskovou organizací, kterou už v roce 2005 založila čtyři evropská města s hlubokou dostihovou tradicí nebo tradicí chovu koní – belgický Waregem, Pardubice, španělský Jerez de la Frontera a portugalská Golegã. Od roku 2015 je nově přistupujícím členem polská Wrocław. Asociace usiluje o propagaci a další rozvoj kulturního dědictví chovu koní. Základem úspěchu je intenzivní spolupráce členských měst v řadě "koňařských" aktivit – vzájemný kontakt mezi různými evropskými regiony, které pojí kladný vztah ke koním, pomůže asociaci vybudovat v Evropě pevné kulturní, sociální a ekonomické hodnoty. Euro Equus hodlá chránit a rozvíjet "koňařské regiony" a tím zajistit zachování evropského dědictví koní, podpořit podnikání prostřednictvím výcvikových středisek a zkušeností odborníků z oblasti jezdectví. Umožňuje také organizovat výstavy, závody a řadu dalších akcí. Například výstavy koní, kde by se vedle starokladrubského plemene mohli předvést andaluští koně, nedávno obnovené plemeno vlámských koní, lipicáni či portugalští lusitánové, by byly zřejmě celosvětovou raritou.

Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic