Probiotické koupele z Albrechtic u Lanškrouna mají chránit lidskou kůži
Orlickoústecko – Bakterie a další mikroorganismy jsou přirozenou součástí naší kůže. Ty „správné" nám pomáhají, zatímco „špatné" škodí a vyvolávají problémy. Posedlost čistotou a nadměrné užívání dezinfekce může oba druhy bakterií zabít, a tím zadělat na řadu problémů. Co s tím? To díky podpoře Pardubického kraje řeší tým odborníků ze společnosti La Viva v Albrechticích u Lanškrouna.
Ekzémy, alergie, otoky i další problémy. Tyto a mnohé další problémy může lidem s citlivou kůží způsobit každodenní mytí, dezinfikování, vysoušení, ale i například pobyt v klimatizovaných prostorách. Tým odborníků v Albrechticích u Lanškrouna, kde se v bývalém hospodářství nachází malá, ale dobře vybavená laboratoř, v současné době vyvíjí speciální probiotické směsi do koupele. Ty mají do kůže doplnit chybějící mikroorganismy, které jí prospívají a chrání.
„Je to skutečně paradox, kdy příliš čistoty a snaha kůži pomoci jí může naopak škodit. Proto se regionální společnost La Viva zabývá vývojem probiotických kultur, které přežijí v solné směsi. Tu si pak mohou lidé dát do koupele a pomoci své kůži získat zase optimální ochranu. Jedná se o vlastní výzkum týmu mikrobiologů a dalších odborníků, který probíhá přímo u nás v regionu ve spolupráci s univerzitami. První testy dopadly úspěšně a může se začít s podrobným zkoumáním směsí ve Státním zdravotním ústavu ČR. Proto jsme se rozhodli v našem dotačním titulu na podporu podnikání tento projekt podpořit a skrze Technologické vouchery jsme poskytli 100 tisíc korun, které výzkumníci použijí k získání atestace a právní ochrany jejich nápadu. V Lanškrouně jsem se byl v laboratoři podívat a diskutoval s lidmi, kteří za tímto nápadem stojí. Velice jim fandím a doufám, že se jim podaří i díky naší skromné pomoci vše dotáhnout do úspěšného konce. Jejich směsi mohou jednou pomoci tisícům lidí, to vše pod pomyslnou hlavičkou Made in Pardubický kraj," uvedl radní pro regionální rozvoj a inovace Ladislav Valtr.
Využití probiotik v kosmetice není novinkou. Aby ale tyto látky skutečně pomohly lidské pokožce, musí být živé. Proto v La Viva přišli s uchováváním živých „spících" probiotických kultur v soli. S produktem se pak zachází jako s běžnou koupelovou směsí, která se sype do lázně. Tím se probiotika probudí a začnou obnovovat podrážděnou či nemocnou kůži.
„Podpora z Inovačního voucheru Pardubického kraje nám pomohla naši myšlenku dále rozvinout a konečně i přikročit k testům kožní snášenlivosti, které jsou pro uvedení kosmetických produktů na trh nezbytné. Díky získaným financím můžeme otestovat ve spolupráci s univerzitami širší spektrum probiotických kmenů a naše koupele lépe cílit," řekla Zora Střelcová ze společnosti La Viva.
Chytřeji. Lépe. Jinak. Tak musíme přemýšlet nejenom v PARádním kraji
Podpora nových technologií, postupů, inovací a jejich zavádění do praxe je jednou z dlouhodobých snah krajské samosprávy. „Jako země nesmíme jen čekat na ostatní, stagnovat, smířit se s tím, že z nás za pár let bude jen montovna bez přidané hodnoty, kterou pak cenově převálcuje levnější konkurence z Asie a Indie. Musíme se snažit vymýšlet, inovovat, přinášet nová řešení, po kterých bude na trhu poptávka. Jako tomu bylo za první republiky. Proto musíme zabrat ve výzkumu a aplikaci nových technologií. Podporovat školství. Důležitá je také spolupráce soukromého a státního sektoru, kde je nutno si pomáhat, a ne si házet klacky pod nohy. Z tohoto důvodu Pardubický kraj podporuje podnikání. Pokud to zvládneme, jednou z toho budou těžit naše děti," dodává radní Valtr.
Parádní kraj® je oficiální značkou Pardubického kraje zastřešující všechny aktivity v oblasti regionálního rozvoje a inovací. Zaměřuje se na propojení podnikatelů, firem, výzkumníků, studentů i zástupců obcí v našem regionu. Společně tvoříme budoucnost Parádního Pardubického kraje. Přidejte se k nám! Pokud vás zajímají inovace, nové technologie, SMART řešení či například aktuální dotační programy na podporu regionálního rozvoje a podnikání, navštivte www.paradnikraj.cz, FB @paradnikraj nebo LinkedIn.
Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj