Příběhy našich sousedů včera vyprávěli žáci na pardubické radnici

Pardubice – Pět příběhů dokreslujících dějiny dvacátého století vyprávěli žáci osmých a devátých tříd z Pardubic a Holic na pardubické radnici. Autentická forma vyprávění a uchování vzpomínek pamětníků touto formou je cílem vzdělávacího projektu organizace Post Bellum a pardubické děti se do projektu pravidelně zapojují od roku 2015. Žáci si v rámci projektu vyzkouší práci dokumentaristy.

Na podzim loňského roku se vydali žáci a studenti z Pardubic a Holic zaznamenat příběhy pamětníků, které sami vyhledali ve svém okolí. Úkolem dokumentaristických týmů bylo nejen nahrát vyprávění na diktafon, ale pamětnický příběh dále zpracovat a představit svým spolužákům, rodičům, učitelům a veřejnosti. 

„Letos týmy zaznamenaly vzpomínky celkem pěti pamětnic a pamětníků. Děti vyslechly příběhy o tom, jak jiné bylo dětství za druhé světové války, jak obtížné mohlo být stát si za svými hodnotami neslučujícími se s komunistickým smýšlením. Jednou z pamětnic je také očitá svědkyně okupace v roce 1968, která při střelbě na náměstí v Liberci přišla o spolužáka. Příběh další pamětnice je protknut mnoha rodinnými zvraty, na kterých se podílel nacistický i komunistický režim," představila letošní projekt koordinátorka projektu Příběhy našich sousedů Pardubicko Barbora Quaiserová.

Týmy příběhy prezentují jako televizní, rozhlasovou nebo psanou reportáž, v rámci včerejší prezentace na radnici žáci vyprávění příběhů doplnili o taneční i výtvarné prvky. „Projekt považuji za nesmírně přínosný pro všechny žáky, kteří se do projektu zapojili. Velmi cenná je mezigenerační spolupráce, ale i pochopení tíhy doby a zrůdností režimů, které výrazně zasáhly do 20. století a životů zpovídaných respondentů. Nesmíme ztratit paměť a právě předávání příběhů z generace na generaci je způsob, jak se z chyb minulosti poučit do budoucna," uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký. „Organizátora Post Bellum a tento skvělý projekt podporujeme pravidelně od roku 2015, radnice je podpořila částkou přesahující 1,4 milionu korun. Vyprávění se letos naprosto skvěle zhostili pardubičtí žáci ze základních škol Štefánikova a Benešovo náměstí, za jejich netradiční a velmi poutavé ztvárnění příběhů bych jim tímto rád složil poklonu," dodal náměstek Rychtecký s tím, že bude tento výjimečný a smysluplný projekt podporovat i v dalších letech.

Všechny reportáže, životopisné texty a fotografie jsou zveřejněny na webových stránkách projektu Příběhy našich sousedů. Vzpomínky pamětníků zaznamenané dětmi se stanou součástí archivu Paměť národa a budou tak uchovány pro další generace.

Autor: Alexandra Tušlová
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic