Přeloučská oslava dabingových legend: Cenu Františka Filipovského mají i Preissovi, Soukup a Kanyza

Přelouč – Letošní udílení cen nejlepším dabérům v přeloučské Občanské záložně bylo především poctou legendám, kteří získali Cenu Františka Filipovského za dlouhodobé herecké mistrovství v dabingu. 

Bouřlivé ovace pro Viktora Preisse

Dlouhotrvajícím potleskem publikum přivítalo Viktora Preisse. „Za toto ocenění velmi děkuji, byť mám pocit, že jsem toho v dabingu zase tolik neudělal," konstatoval skromně herec, jehož hlasem mluvila například postava ministra i premiéra Jima Hackera, kterého ztvárnil Paul Eddington v britském seriálu Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére.    

„Dabing je souhra mnoha talentů. Sám bych nedokázal nic. Jestli snad někoho moje řemeslo potěšilo, tak díky za to. Díky všem přátelům, kteří mi byli nakloněni," líčil oceněný Pavel Soukup, jehož poděkování směřovalo i Přelouči. „Neznám jiné město na světě, kde by vyhlašovali premianty dabingu. Třeba kaskadéři nemají vůbec nic, a to jim jde často o život," podotkl dvorní dabér Arnolda Schwarzeneggera, Toma Sellecka či Roberta Redforda. 

„Nejsem si vědom, že bych se dopustil nějakého mistrovství, a proto mě toto ocenění překvapilo. Uznávám, že velmi mile, za což upřímně děkuji," vzkázal český George Clooney Jan Kanyza, který si Cenu Františka Filipovského nemohl převzít ze zdravotních důvodů. Z pracovních důvodů se ze slavnosti omluvila Jana Preissová.

Triumf Venduly Příhodové a Marka Holého  

Hlavní Ceny Františka Filipovského za nejlepší herecké výkony v dabingu obdrželi Vendula Příhodová a Marek Holý

Vendula Příhodová si prestižní ocenění vysloužila za roli Mirabel ve snímku Encanto. „Film Encanto pro mě byl jedinečný nejen svou náročností, ale především svým sdělením. Mirabel dělá chyby, bojí se, připadá si slabá, avšak přesto je ochotná pro rodinu a přátele obětovat vše. V dnešním světě, kdy je často kladen důraz na rychlost, výsledek či efekt, je empatie a schopnost stmelovat blízké velkým darem, možná tím největším a nejkouzelnějším. Myslím, že každý z nás potřebuje ve svém životě nějakou Mirabel. Jsem vděčná, že já jsem tu svoji už poznala," svěřila se herečka, kterou k dabingu přivedl její kamarád, pardubický rodák Ondřej Izdný.  

Marek Holý získal Cenu Františka Filipovského za roli Davida Budda v seriálu Bodyguard. „Práce na Bodyguardovi se mi líbila," podotkl Marek Holý.

Přeloučská oslava dabingových legend: Cenu Františka Filipovského mají i Preissovi, Soukup a Kanyza
« z 14 »

Kouzelný prsten pro Stellu Herfortovou

Kouzelný prsten, zvláštní cenu poroty za dětský herecký výkon v dabingu do 15 let, převzala Stella Herfortová za roli Mary ve filmu Tajemná zahrada, a to před zraky své babičky, držitelky Ceny za celoživotní mistrovství v dabingu Zdeny Herfortové. „Je to krásné. Na přeloučském jevišti jsem stála již několikrát. Buď jsem cenu dostávala nebo předávala. Přelouč je báječná. Ale za to, že tady mohu stát se svou vnučkou a gratulovat ji k ocenění, bych si dovolila tvrdit, že je zázračná," nechala se slyšet Zdena Herfortová. „Těch emocí je opravdu hodně," potvrdila šťastná vnučka Stella.  

Cena Františka Filipovského za dlouhodobou mimořádnou dabingovou tvorbu putovala režisérce Karolíně Průšové a mistrovi zvuku Jindřichu Matuškovi. Nejlepší překlad a úpravu měl podle odborné poroty seriál Útok v Salisbury, zvuk pak snímek Síla psa, který získal cenu i za mimořádné zpracování audiovizuálního díla. Nejlepším animovaným či dětským titulem se stal Mimi šéf 2: Rodinný podnik, televizním seriálem pak ten, který nese název Zavolejte porodní sestřičky.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Igor Sviridov