Počet jmen v Chodníku slávy se letos krásně zakulatil

Pardubice – Pardubický Chodník slávy před enteria arenou se neustále rozrůstá a letos dokonce slaví jubileum. Další dvě dlaždice na počest významných sportovních osobností města byly odkryty právě dnes a navýšily tak počet dlaždic na krásných 40. Na seznam zvěčněných jmen tentokrát přibyli Arnošt Košťál a Jiří Šejba, kteří byli již v lednu letošního roku uvedeni do Síně slávy pardubického sportu. 

„Stále máme koho připomínat, koho uvádět do Síně slávy a následně v době konání Sportovního parku Pardubice jeho jméno odkrývat v Chodníku slávy, což je skvělé. Oprávněně o našem městě můžeme říkat Pardubice město sportu. Letošní rok považuji však za unikátní, neboť Síň slávy rozšířila historická osobnost s výrazným společenským přesahem nejenom pardubického, ale i celostátního významu. Arnošta Košťála má veřejnost v paměti jako úspěšného hoteliéra, který provozoval Grand a později Veselku, nebo jako významného člena pardubického protinacistického odboje, jenž se zapojil do sítě organizované velitelem skupiny Silver A a v roce 1942 za to zaplatil cenu nejvyšší na popravišti, kde se dnes nachází Památník Zámeček. Málokdo však ví, že byl velkým donátorem tehdejšího SK Pardubice, v roce 1941 byl navíc zvolen jeho prvním místopředsedou a ustanoven předsedou fotbalového odboru. Jednalo se o velmi úspěšné období pardubického fotbalu, které se odehrávalo právě na tehdejším všesportovním stadionu, kam jsme po mnoha letech vrátili fotbal stadion pojmenovali právě po Arnoštu Košťálovi. Hezky to do sebe vše zapadlo," osvětlil první nové jméno na Chodníku slávy pardubického sportu náměstek zodpovědný za oblast sportu Jakub Rychtecký s tím, že si velmi váží osobní účasti dcery Arnošta Košťála Anny Bekárkové.

Po Košťálovi jsou v Pardubicích pojmenovány také ulice a základní škola na Dubině. „Jsem moc ráda, že byl můj tatínek v poslední době určitým způsobem konečně oceněn. Doba heydrichiády a Silver A byla za socialismu něčím, na co se snažilo zapomenout. Jsem na svého otce moc hrdá, pro mě to byl člověk s nesmírným talentem. Ač na něj nemám osobní vzpomínky, z toho, co znám z vyprávění od maminky a sourozenců, na něho vzpomínám jako na milovanou osobu. Tohoto ocenění, zvěčnění jména v Chodníku slávy, si moc vážím, stejně jako pojmenování fotbalového stadionu," pronesla dcera Arnošta Košťála Anna Bekárková.

Druhým vlastníkem kostky v Chodníku slávy se stal bývalý vynikající hokejista, který se nesmazatelně zapsal do historie pardubického, ale i českého a československého hokeje, který zakusil i zámořskou NHL a který v nejvyšší domácí soutěži odehrál 13 sezón. V téměř 500 utkáních dohromady nastřílel více jak 220 branek a vybojoval čtyři mistrovské tituly, dva z nich právě s Pardubicemi. „Jiří Šejba je členem Síně slávy českého hokeje, neboť měl obrovský podíl i na zlaté medaili v roce 1985 na mistrovství světa. Všichni máme ještě v živé paměti jeho výkon ve finálovém utkání proti Kanadě. V tomto zápase dal hattrick, z toho jeden v oslabení po sóle z vlastního obranného pásma. Pro mě je to jeden z nejsilnějších momentů naší hokejové historie," představil přítomným hokejovou legendu náměstek Rychtecký, který s jejich rodinnými příslušníky a dalšími hosty odhalil další dvě jména v Chodníku slávy pardubického sportu. „Těší mě, že se nám tehdy podařilo navázat na úspěchy těch, kteří již v Chodníku slávy zvěčněni jsou. Vytvořili jsme partu lidí, která proslavila město po celém světě," dodal bývalý hokejista Jiří Šejba.Medailonky jednotlivých sportovních osobností jsou k dispozici na webu města, další osobnosti budou tradičně vyhlášeny na začátku příštího roku.

Autor: Iveta Koubková
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic