DOBROstan představí dobrovolnictví v Pardubickém kraji

Pardubice – Slyšeli jste někdy o dobrovolnictví, ale nevíte, co přesně obnáší? Zajímá vás, co všechno dobrovolníci v Pardubickém kraji dělají? Chcete se sami stát dobrovolníkem? Pak přijďte ve středu 9. srpna 2023 do Sportovního parku Pardubice a navštivte DOBROstan. 

Regionální dobrovolnické centrum Pardubického kraje, provozované Koalicí nevládek Pardubicka, chystá letní prezentaci dobrovolnických aktivit, která se uskuteční v rámci Sportovního parku Pardubice. Jeho místo bude hned u vstupu do parku Na Špici, poblíž soutoku Labe a Chrudimky. „Rádi bychom veřejnosti představili interaktivní formou různé dobrovolnické programy fungující v Pardubickém kraji. Kromě pestrých informací si od nás návštěvníci odnesou i malé odměny. Po celý den se k nám rovněž mohou jednotlivci či organizace přijít poradit. Jsme připraveni zodpovědět jakýkoliv dotaz týkající se dobrovolnictví," uvádějí Jana Machová a Lucie Křivková, koordinátorky Regionálního dobrovolnického centra Pardubického kraje. Podrobný program akce je k dispozici na webovém portálu www.dobrokraj.cz

V DOBROstanu se během dne postupně vystřídají některá dobrovolnická centra a organizace působící v regionu. Ty mají připraveny zábavné aktivity pro děti i dospělé, kteří se při nich dozvědí, kde všude se dobrovolníci zapojují a jakým činnostem se věnují. Dobrovolnické centrum KONEP bude například zjišťovat, jak si lidé představují typického dobrovolníka nebo třeba to, jak jsou na tom sami s konáním dobrých skutků. U Oblastní charity Pardubice bude možné si zkusit vyrobit ptačí budku a vyzdobit vlastní sbírkovou kasičku, podobnou těm, co nosí dobrovolní koledníci při Tříkrálové sbírce.

Na Tříkralovou sbírku se zaměří také kvíz. Ten připraví společně se sportovními soutěžemi Oblastní charita Chrudim. Se Zeleným domem Chrudim se návštěvníci ponoří do krás naší polabské přírody i do tématu její ochrany. U stanoviště Centra na podporu integrace cizinců pro Pardubický kraj zase poznají specifika různých národností. Kalyna – Komunitní uprchlické centrum chystá kromě informací o své činnosti a možnostech dobrovolnictví i bublifukovou dílnu, puzzle či vědomostní kvíz. Součástí akce bude také relaxační koutek Centra KOMPRE, přibližující pomoc lidem po onemocnění nebo poranění mozku.

Tato aktivita si klade za cíl dostat dobrovolnictví do širokého povědomí a rovněž sloužit k propagaci dobročinné práce vyzdvižením jejího hlubokého významu. „Pardubický kraj dlouhodobě podporuje dobrovolnictví a v našem regionu se ho daří dobře rozvíjet. Dík za to patří také všem neziskovým organizacím, které dobrovolníkům vytvářejí potřebné zázemí pro jejich činnosti," shrnuje Pavel Šotola, krajský radní pro sociální péči a neziskový sektor.

Tato myšlenka je rovněž základem pro fungování Regionálního dobrovolnického centra Pardubického kraje, které se snaží propagovat dobrovolnictví v kraji a zároveň být informačním a kontaktním místem, kam je možné se obracet. Poskytuje odborné poradenství, pořádá vzdělávání, udržuje databázi dobrovolnických organizací v kraji, spravuje portál www.dobrokraj.cz a související sociální sítě, kde přináší aktuální novinky z tohoto oboru. Jeho činnost je podpořena Ministerstvem vnitra České republiky v rámci Programu podpory a fungování regionálních dobrovolnických center v souvislosti se zvládáním dopadů uprchlické vlny související s invazí Ruské federace na Ukrajinu.

Autor: Tomáš Dvořák
Zdroj a foto: KONEP