Po kruhovém objezdu v Lázních Bohdanči už můžete jezdit, má zklidnit dopravu

Pardubicko – S téměř měsíčním předstihem byl v pondělí 7. srpna v odpoledních hodinách oficiálně spuštěn provoz na nové okružní křižovatce v Lázních Bohdanči, prozatím v režimu „projíždíte stavbou". Na příjezdu do města ve směru od Rohovládovy Bělé a Neratova se v minulosti stala řada dopravních nehod, proto se vedení Pardubického kraje domluvilo s radnicí na vybudování kruhového objezdu, který má zklidnit dopravu.

Se stavbou se začalo 19. června a skončit má v září. „Nyní nás čekají dokončovací práce, ale nic nebrání tomu, aby se křižovatkou dalo jezdit. Samozřejmě za zvýšené opatrnosti. Značky budou řidiče upozorňovat na to, že projíždí stavbou, ale chtěli jsme provoz na komunikaci umožnit co nejdříve. Celkové náklady jsou v tuto chvíli 7,7 milionu korun bez DPH," uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš a podrobněji popsal důvod, proč křižovatka vznikla: „V místě se kříží silnice II/211 a III/361. Silnice druhé třídy pokračuje směrem na Rohovládovu Bělou a slouží částečně i jako přivaděč na dálnici. Komunikace třetí třídy potom vede do neratovské dubové aleje, která je oblíbenou spojkou zejména pro cyklisty a výletníky. Na vybudování okružní křižovatky jsme se domluvili s vedením města Lázně Bohdaneč i dopravním inspektorátem. Vím, že pro část obyvatel je budování kruhových objezdů jako rudý hadr pro býka, ale v tomto místě dává nám i dopravním odborníkům smysl. Okružní křižovatka vznikla jako snaha o zvýšení bezpečnosti a snížení nehodovosti."

Ve městě také kvůli bezpečnosti téměř dva roky platí zákaz vjezdu kamionů. Kraji se v září 2021 podařilo zařadit úsek od výjezdu z dálnice D11 po křižovatku se silnicí v Rybitví do své správy, což umožnilo omezit průjezd kamionů. „To byla jediná možnost, jak Lázním Bohdanči a obcím na trase pomoci od husté tranzitní dopravy," dodal náměstek Kortyš.

Autor: Michele Vojáček
Zdroj a foto: Pardubický kraj