Park v areálu OLÚ Jevíčko by se mohl dočkat revitalizace

Svitavsko – V Odborném léčebném ústavu v Jevíčku najdeme z architektonického hlediska unikátní budovu, která patří mezi kulturní památky. Dalším unikátem v areálu léčebny je přilehlý park, který kdysi sloužil hlavně k rekonvalescenci pacientů s tuberkulózou. Protože jsou však některé technické prvky v havarijním stavu a potřebné jsou i vegetační úpravy, park by mohl v příštích letech projít revitalizací. Se studií obnovy parku se seznámil radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil.

„Léčebna je důležitou součástí systému zdravotnictví nejen pro náš kraj, ale lidé sem míří ze všech koutů republiky. Kromě lékařské péče má pro hospitalizované pacienty velký význam i park v areálu léčebny. V nedalekém lese najdeme například jehličnany produkující éterické oleje, které napomáhají lepšímu hojení plic. Pacientům rovněž pomáhaly i silice z květin, které se však z areálu postupně vytratily. Kromě vegetačních úprav je nutné opravit některé cesty nebo schody v parku, v současném stavu jsou pro pacienty nepoužitelné," uvedl radní Miroslav Krčil.

Stromy ve špatném stavu již byly vykáceny a místo nich byly vysazeny nové. Porosty smrků a borovic navíc čelí zničení kůrovcem, jenž tu v uplynulých letech napáchal velké škody. Kromě již zmíněných cest a schodů by měla být v areálu opravena i sportoviště a vyměněn orientační systém.

„V minulosti byl areál léčebny opravdovým skvostem, který obdivovali nejen pacienti, ale i jejich rodinní příslušníci při návštěvách nebo lidé z okolí. Chceme postupně navrátit tomuto místu jeho krásu a s ní související pozitivní vliv na rekonvalescenci pacientů. Exteriéry léčebny v sobě skrývají velký potenciál," poznamenal Miroslav Krčil.

Autor: Bc. Denisa Píšová
Zdroj a foto: Pardubický kraj